Pik
Сьогодні, 11 Июля 2020
Інтерв’ю
03.10.2017
710
0

Заручники вогню або скільки гідрантів є в Херсоні

Заручники вогню або скільки гідрантів є в Херсоні

Після пожежі на Пилипа Орлика у Херсоні, в якій загинула ціла родина, після загибелі дітей в Одесі у вогні, після того, що сталося у хостелі у Запоріжжі, українці вже мають зрозуміти, що питання пожежної безпеки – це питання їх  життя і смерті. 

Ми спробували з’ясувати: що  з перевірками дитячих закладів в Херсонській області, чи безпечні наші багатоповерхівки,  чому не працюють гідранти і коли у Херсоні буде, нарешті,  підйомник з 40-метровою драбиною.

Про це та більше – у інтерв’ю ПІК з Володимиром Бєляєвим, заступником начальника ГУ ДСНС України у Херсонській області.

-         Як  себе почуває рятувальник Максим Клименко, який, рятуючи життя мешканців будинку на Пилипа Орлика від страшної пожежі, отримав травму?

Він знаходиться  у лікарні в Херсоні у  стабільному стані, ще необхідні хірургічні втручання. Керівництво головного управління системно отримує інформацію про стан його здоров’я і в разі необхідності додаткових  коштів, ліків ми своїми силами стараємося допомогти. До речі, освітянська профспілка Херсона проводить на добровільних засадах по шкільних та дошкільних закладах акцію допомоги нашому співробітнику.  

Читайте також: Рятувальнику, який ціною власного здоров’я врятував людей, можна допомогти

-         Якщо згадати пожежу на Пилипа Орлика, яка забрала життя двох дорослих та трьох дітей, то були питання щодо гідрантів. То яка ситуація наразі у Херсоні з гідрантами і хто відповідає за їх стан?

Оці гідранти, як ви кажете – вони відносяться до систем протипожежного водопостачання. Існує як зовнішнє протипожежне водопостачання (гідранти, протипожежні водойми, які повинні бути  обладнані відповідно до державних будівельних норм), а також існує внутрішнє протипожежне водопостачання – це внутрішньобудинкові водопровідні мережі, протипожежні крани, які облаштовуються в приміщеннях, на поверхах, на сходових клітках.

Читайте також: Трагедія на Пилипа Орлика згуртувала херсонців

Що стосується пожежних автомобілів, то в автомобілях старого типу – 2,7 тонни  води, у нових автомобілях, які зараз надходять до ДСНС – 4 тонни води. По всіх розрахунках, і практика це підтверджує, якщо прибуває пожежний автомобіль і включається в роботу, то ця вода закінчується дуже швидко.

-         У середньому на скільки вистачає?

У середньому –  на 4 хвилини. Це новий автомобіль, якщо подати три пожежних ствола від автомобіля на повну потужність, то 4 хвилини – і бочка чотиритонна порожня.

-         Тобто, вода закінчується і що далі?..

Щоб пожежні розрахунки могли працювати, їм необхідна вода. І щоб по новій заправити цистерну, поповнити її, потрібне  зовнішнє протипожежне водопостачання. Це місцеві водопровідні мережі, на яких встановлені спеціальні гідранти – пристрої, до яких приєднується пожежна колонка. Швидкість наповнення пожежного автомобіля водою залежить від багатьох факторів. По-перше, від наявності самого гідранту і від місця його розташування. Є відповідні стандарти, державні будівельні норми,  де прописано, яке повинно бути протипожежне водопостачання - з урахуванням щільності населення, кількості будинків, їх поверховості.

Як ці норми витримуються зараз при будівництві?  Скажу вам, що це дуже велика проблема. Забудовники зазвичай не хочуть звертати увагу на  безпеку людей.

-         Але ж проблема не лише у новобудовах. А старий центр Херсона, скажімо?

Річ у тім, що водогінні мережі будувалися дуже давно, і на ті потужності, на які сьогодні є потреба, вони не були розраховані. Тому що  ущільнюється забудова, збільшується кількість населення. А Херсон, якщо згадати історію,  мав будівлі у центрі максимум до 3-го поверху. Старий Херсон майже одноповерховий був. Тому у генпланах, які повинні розроблятися і переглядатися органами місцевого самоврядування,  це все мало б враховуватися. Але зміни до цих генеральних планів - з електричними мережами, з водопровідними мережами – на жаль, через бюрократію, проходять дуже важко і дуже довго.

-         А є карта цих гідратів у Херсоні?  Скільки їх є і  чи всі працюють?

Є така, як ви кажете, карта – планшет вододжерел, який знаходиться у кожному рятувально-пожежному підрозділі і в кожному пожежному автомобілі. Там вказані ці точки – з назвами вулиць, відстанню, місцями. Узагалі, в Херсоні – 1072 вуличних пожежних гідранта. З них несправні – 52. Це приблизно 4,9%. У водоканалі є відповідні плани – графіки, які вони нам надають два рази на рік щодо ремонту.  Але до більшості  гідрантів у Херсоні дістатися не можна, тому й воду забрати з них не вийде.

-         Чому?

А немає тиску в мережі. Тиск у мережах, який є сьогодні, він дуже слабий. Бо якщо тиск у мережах дадуть такий, як належить, розрахунковий,  то по всьому місті  побіжить вода – у людей у житлі, почне рвати по всьому місту.

-         А як дієте ви у таких ситуаціях? От масштабна пожежа, а тиску нема?

Якщо йде масштабна пожежа, то наш диспетчер, який знає, що на місці працює велика кількість пожежних автомобілів, і необхідно заправлятися водою, телефонує черговому водоканалу, черговому у міську раду…Це втрачається час, звісно…Але тиск зростає.

-         Ситуація на Пилипа Орлика, там була проблема з гідрантом?

Гідранту, який знаходився поблизу місця виникнення пожежі, не вистачало для своєчасного поповнення автоцистерни, щоб безперервно забезпечувати необхідну кількість поданих пожежних стволів. Тому для безперебійної роботи доставляли воду шляхом підвозу двома пожежними автоцистернами на відстані до 1 км від пожежі.

Ще ускладнює ситуацію те, що люди зазвичай намагаються справитися з пожежею своїми силами і дотягують до найгіршого. У нас є дуже гарний ролик, який демонструє, як швидко згорить кімната  в квартирі –  від загоряння до часу, коли приміщення  охопить вогонь, проходить 5 хвилин. Усього 5 хвилин.

-         Знову ж таки, ситуація на Пилипа Орлика, де раніше вже горіла проводка. От є такі ситуації, коли люди можуть вам повідомити, що поряд -  проблеми у сусідів. Якщо вам повідомлять, то що ви можете зробити? Як працює система в таких випадках? Якщо мова йде про життя дітей, які проживають у конкретних проблемних квартирах…

Наразі правила пожежної безпеки, вони нові, затверджені наказом Міністерства внутрішніх справ, і питання дотримання пожежної безпеки в приватному житловому секторі   - це питання власників. І здійснювати нагляд щодо дотримання  правил пожежної безпеки у приватному житловому секторі на сьогодні наша служба немає повноважень. Крім того, сьогодні ще діє  повний мораторій на проведення планових перевірок бізнесу до 31 грудня 2017 року.

-         Але після подій в Одесі знято мораторій на перевірку дитячих закладів  – правильно?

Так, вийшло розпорядження Кабміну 20 вересня, якраз після цієї трагедії. У ньому поставлено завдання - провести позапланові перевірки. І після цього розпорядження розроблені в територіальних органах ДСНС відповідні графіки. Ми до кінця року маємо обійти всі навчальні заклади, які є в нас на території області і узагальнюючу інформацію надати до ДСНС, після чого будуть доповідати в Кабмін для вжиття заходів.

Якщо заходів пожежної безпеки не дотримуються в установах, то, відповідно,  на керівників цих підприємств накладаються адміністративні штрафи.

-         Тобто, якщо у школі не дбають про протипожежні заходи, то директора лише оштрафують?

Директора оштрафують. У будь-якому випадку, коли ми зберемо повністю вже всю інформацію, ми будемо відповідно інформувати місцеву владу. Але щоб вплинути на ситуацію більш радикально – можна закрити школу. Можна подати до суду.

-         Хто може подати у таких випадках до суду?

ГУ ДСНС  має право подати до суду, якщо результати перевірки виявили, що там взагалі не дотримуються норм, ніхто ніяких заходів не вживає. Якщо встановлені порушення, що створюють загрозу життю та здоров’ю  - тоді складаємо позовну заяву до суду, додаємо результати перевірки і суддя виносить рішення закривати чи ні.

-         Ви, думаю, вже маєте уявлення про стан протипожежний у школах. Що ми батькам можемо сказати?

Є школи, які у нас в цьому питанні у гарному стані – відповідно до  наказу Міносвіти, у якому прописані правила пожежної безпеки. Я був на нараді минулого тижня, де теж йшлося про пожежну безпеку у навчальних закладах обласного центру. Нараду цю зібрав начальник управління освіти Херсона Юрій Ніконов.

-         У вас є гаряча лінія, куди батьки могли б повідомляти, якщо у школі немає відповідних засобів і запросити рятувальників на перевірку?

Батьки можуть звертатися до нас у письмовому вигляді - написати заяву на ім’я начальника головного управління, вказувати факти. І ми зобов’язані будемо відреагувати на таке звернення громадянина про порушення його законних прав з викладенням відповідних фактів.

До речі, щоб піти на позапланову перевірку за зверненням громадян ,  в умовах мораторію, ми маємо ще запитати дозволу у Державної регуляторної служби.  Ми беремо заяву, готуємо відповідний запит на Державну регуляторну службу, яка розглядає матеріали і приймає рішення – або дає дозвіл, або відмову. Хочу вам сказати, що десь з 10 таких запитів на сьогодні, що ми надавали у регуляторну службу, ми не отримали жодного позитивного рішення. Запити були різні – відносно порушень правил пожежної безпеки, підприємств та суб’єктів господарювання.

І тоді ми відписуємо заявниками – вибачте, нам дозволу не дали на перевірку.

-         Ще одна інформація, яку оприлюднював ПІК з посиланням на ГУ ДСНС – про будинки підвищеної поверховості, протипожежний стан яких викликає занепокоєння. Це було після лондонської трагедії. Хоч якийсь рух у кращу сторону є?

На сьогодні нічого не змінилось. Мова йде про будинки, які  вищі 26,5 метрів. Кілька років тому зрушилось питання у Новій Каховці. По Херсону – ні. Хоча ми зустрічалися  з керівниками ОСББ. Але облаштувати будинок – це не дешево. До речі, сьогодні перевірки в ОСББ не можна проводити через мораторій – бо це об’єкт господарювання.

Читайте також: Уроки лондонської трагедії для Херсонщини

Інформацію щодо будинків підвищеної поверховості ми систематично направляємо на комісію  з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій. Рішення цієї комісії є обов’язкові для виконання, до речі.

-         Якщо ви не проводите перевірки будинків через мораторій, то може там уже зробили щось у плані пожежної безпеки?

До кінця року ми будемо аналізувати це питання, звісно. Проте, якби проводили заходи ті, хто має на це ліцензії, відповідно нас би проінформували.

-         А що там з отією драбино для ліквідації пожеж у  багатоповерхівках. Це така тема – з бородою вже.

Робиться драбина, як ви кажете,  40-метрова на Судмаші. Мав бути підйомник виготовлений вже до літа цього року. Наразі першим випустили підйомник 30-метровий для  Луганської області.

Кошти поплачені на підйомник рік тому, база автомобіля вже придбана, закуплені майже всі необхідні агрегати.  Сподіваюсь, що в першому півріччі 2018 року ми отримаємо таку техніку.

Читайте також: Судмаш випустив тридцятиметровий пожежний автопідйомник

Розпитувала Ірина Староселець

 

Новини по темі

Коментарі

Нет ни одного комментария

Залишити коментар

Останні новини

Останні відеорепортажі

Останні фоторепортажі

Зараз читають

наверх

Підписатися на новини

Підписатися на новини

Запропонувати новину

Запропонувати новину