Pik
Сьогодні, 27 Ноября 2020
14.02.2018
960
0

Відставка під тиском чи за власним бажанням?

Відставка під тиском чи за власним бажанням?

Президент Петро Порошенко звільнив з посади гендиректора державного концерну "Укроборонпром" Романа Романова. Спробуємо підсумувати, чим запам'ятається країні учитель фізики та інформатики за освітою і автомобіліст за покликанням у якості очільника головного підприємства ОПК України - повідомляє 112 канал.

Президент Петро Порошенко звільнив з посади генерального директора державного концерну "Укроборонпром" Романа Романова. Як запевняє колишній чиновник, звільнення відбулося за його власного бажання. Однак зважаючи на численну критику підприємця з боку прем'єр-міністра Володимира Гройсмана, ця версія виглядає сумнівною.

Тепер Наглядова рада "Укроборонпрому" у прискореному режимі шукає нового кандидата на посаду гендиректора головного підприємства ОПК України. Ну а ми спробуємо підсумувати, чим запам'ятається країні Роман Романов як очільник "Укроборонпрому".

Із вчителів фізики у велику політику

До того як стати керівником одного з головних державних підприємств оборонно-промислового комплексу Роман Романов пройшов довгий шлях. Будучи вчителем фізики та інформатики за освітою, свою трудову діяльність він розпочав у 1993 році із продажу автомобілів у Херсонській області.

На початку 2000-х Романов вже був власником місцевої автомобільної компанії, яка під його керівництвом поступово стала холдингом для продажу і обслуговування автомобілів понад 10 марок у низці українських міст. Працював у якості приватного партнера з міжнародними компаніями, такими, як Hyundai, Kia, Volkswagen, BMW, Renault, Bosch, Bombardier, Great Wall, JAC, і здійснив не один візит у їхні штаб-квартири і місця виробництва.

Згодом підприємця-автомобіліста зацікавила діяльність і в галузі будівництва. Він заснував будівельну компанію, де довгий час залишався в наглядовій раді після того, як пішов із оперативного управління.

За плечами Романова великий досвід роботи в галузі управління різними проектами, оскільки з 2003 року він є членом української Спілки малих, середніх і приватизованих підприємств і членом Федерації роботодавців України, а з 2005-го - головою Херсонської обласної Спілки малих, середніх і приватизованих підприємств України та заступником голови Херсонської ради підприємців при голові Херсонської обласної державної адміністрації.

Роман Романів
З відкритих джерел

Окрім цього, Романову також близька політика. У неї він прийшов у 2006 році, ставши депутатом Херсонської міськради від "Нашої України". Згодом, у 2009-му, підприємець перейшов в тодішню партію Арсенія Яценюка "Фронт змін", очоливши обласну парторганізацію, а на дострокових виборах президента у 2014 році працював керівником виборчого штабу Петра Порошенка у Херсонській області.

Багато хто припускав, що політичні зв'язки Романова із чинною владою стали ключовою перевагою його призначення на посаду гендиректора "Укроборонпрому", адже це сталося в липні того ж 2014 року.

Непросте господарство для непростого керівника

Варто зауважити, що Романов очолив "Укроборонпром" у доволі складний час.

Як відомо, з початком російської агресії скриплячу машину вертикальної корпорації, що включає 134 багатопрофільних підприємства оборонно-промислового комплексу (ОПК), половина з яких працює у збиток, ледь вдалося запустити, щоб забезпечити потреби збройних сил країни. На середину 2014 року функціонували лише 96 підприємств концерну: 23 підприємства на території окупованого Криму, а також в зоні проведення АТО, а 15 перебували у стані банкрутства.

За час його керівництва в "Укроборонпромі" сталося чимало змін. Найбільш показовим є те, що у 2016 році концерн вперше за багато років став прибутковим (його чистий прибуток склав понад 28 млрд грн) і почав підніматися у світових рейтингах. Так, у рейтингу виробників озброєння за 2017 рік аналітичного видання Defense News "Укроборонпром" посів 62 місце, в той час як у 2015-му - 92 місце, а у такому ж рейтингу SIPRI піднявся на 14 позицій – з 91 на 77 місце.

Роман Романов і президент України Петро Порошенко
З відкритих джерел

Наразі концерн цілком забезпечує українську армію та інші силові структури сучасною зброєю та технікою. Принаймні так стверджують у Міноборони. Зокрема, у 2017 році "Укроборонпром" на 100% виконав державне оборонне замовлення та передав силовим відомствам понад 3,5 тис. одиниць зброї та техніки, з них 2 053 – нової та модернізованої.

Окрім цього, концерн бере участь у міжнародних проектах, світових виставках озброєння, нарощує експортні потужності та поглиблює співпрацю з НАТО. Так, у липні минулого року генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг під час візиту до Києва високо оцінив транспортні літаки "Антонова". Він обговорив з очільником "Укроборонпрому" Романом Романовим перспективи розширення програми SALIS зі стратегічних транспортних перевезень для країн-членів НАТО та прискорення переходу підприємств концерну на випуск продукції за стандартами Альянсу.

Серед найбільш потужних розробок "Укроборонпрому" у 2017 році стали перший український ударний безпілотник "Горлиця", ракетний комплекс "Вільха", літак Ан-132, а також модернізований "Фантом-2".

При цьому варто зауважити, що також за керівництва Романова було розроблено стратегію реформування оборонно-промислового комплексу України. Вона складається з 5 ключових ініціатив: корпоратизація, кластеризація, аудит, платформа інноваційних розробок, захист технологій. Наразі концерн проходить третій етап реформування – міжнародний аудит. Зокрема, сформовано тендерний комітет, який обирає консалтингову компанію.

 "Шкода втрачати високопрофесійного управлінця… Тепер спільним завданням команди "Укроборонпрому" є продовження реформ та забезпечення подальшого зростання концерну. Відкритість, ефективність, інноваційність – це три ключові принципи, які мають бути закладені в основу подальшого поступу вітчизняного військово-оборонного комплексу", – зазначив опісля звільнення Романова голова наглядової ради "Укроборонпрому" Михайло Згуровський.

Відставка під тиском чи за власним бажанням

Втім, не все за керівництва Романова "Укроборонпромом" було гладко: у грудні минулого року прем'єр-міністр України Володимир Гройсман заговорив про відставку чиновника, гостро розкритикувавши його роботу через заборгованість робітникам "Миколаївського суднобудівного заводу" з боку концерну.

Нагадаємо, у прес-службі "Укроборонпрому" повідомили, що бюджетний борг підприємству "Миколаївський суднобудівний завод" становить 80 млн грн, а невиплачена зарплата - 65 млн грн.

Для вирішення цієї проблеми, зауважували у концерні, потрібно вирішити подальшу долю недобудованого ракетного крейсера "Україна", утримання якого "з кінця 2014 року виконується виключно силами підприємства через те, що з бюджету не виділяються кошти".

Володимир Гройсман
З відкритих джерел
 
Це питання не було вирішене, тож у січні Гройсман заявив, що Кабінет міністрів запропонував президенту Петру Порошенку звільнити главу "Укроборонпрому" Романова. "Я нещодавно заявив про те, що не буду працювати з керівником "Укроборонпрому" Романовим. Я зробив паузу для того, щоб людина сама визначилася і подала у відставку, але цього не сталося. Тому сьогодні я пропоную прийняти рішення уряду і подати президентові клопотання про звільнення з посади генерального директора "Укроборонпрому" Романа Романова", - заявив Гройсман на засіданні уряду 31 січня.

При цьому прем'єр додав, що його позиція є остаточною.

Напередодні на сайті "Укроборонпрому" з'явилася офіційна заява Романа Романова про відставку, у якій чиновник стверджує, що відповідне рішення він ухвалив сам. "Я прийняв рішення залишити свою посаду очільника ДК "Укроборонпром". Заяву про це я написав ще у минулому році, сподіваюсь, що Президент України Петро Порошенко підтримає моє рішення", - йдеться в ній.

Причина доволі проста: на думку підприємця, він виконав свій обов'язок. "Всі роки роботи в "Укроборонпромі" ЗМІ нагадували мені, що я прийшов в держконцерн з бізнесу. Це правда. І я вважаю, що в житті кожного чоловіка повинен бути період, який він зобов'язаний віддати служінню своїй країні. І ці 3,5 роки були моїм служінням", - пояснив він.

Сьогодні в "Укроборонпромі" заявили, що наглядова рада концерну завершує підбір кандидатур для призначення президентом нового генерального директора.

Новини по темі

Коментарі

Нет ни одного комментария

Залишити коментар

Останні новини

Останні відеорепортажі

Останні фоторепортажі

Зараз читають

наверх

Підписатися на новини

Підписатися на новини

Запропонувати новину

Запропонувати новину