Pik
Сьогодні, 05 серпень 2020
10.04.2019
2057
0

Ціни на харчі зростуть незалежно від того, яким виявиться урожай - експерт

У Херсонській області померзли квітучі дерева

Відомий в Херсонській області агроном Іван Бураков дав прогноз щодо врожаю фруктів і городини в цьому році. Про це пише сайт novakahovka.city

– Прогнози робити рано, бо попереду ще цілий квітень, – каже Іван Іванович. – У нас ще до травня можливі заморозки. Пригадую, колись на 9 травня були морози, холодне повітря стояло до півтора метра у висоту. Тоді вже й горіхи розпустилися. Дерева стояли брунатними до цього рівня. Отже, будемо з фруктами за умови, що не буде більше заморозків.

– Більша частина абрикосів уже розпустилося, – продовжує І. Бураков. – Три дні тому був заморозок – опустилися холодні шари повітря. Вони стояли до висоти 2,5 метра від землі. Тепер квітучі дерева до цієї висоти стали коричнево-бурими. Вони померзли. А верхівки – живі, там бджілки гудуть. Також збереглися сорти, які потрапили під заморозок із нерозкритими квітками. Вони зараз цвітуть нормально. Тому можна сподіватися на добрий урожай абрикосів. Але – знову-таки – якщо не буде приморозків.

Іван Іванович радить сіяти кукурудзу не раніше 9 травня. Після цієї дати гарантовано можна саджати помідори й огірки. А капуста, редиска, картопля можуть витримати і невеликі заморозки. Тож їх можна садити вже зараз. Якщо картопля вже вилізе із землі на 4-5 см, її при заморозку можна підгорнути «з головою», вона переживе невеликий мороз.

Що планують аграрії

З початком весни в Україні стартувала посівна кампанія – з випередженням на місяць порівняно з 2018 роком. Про точні прогнози на урожай не говорять навіть експерти, але засіяти яровими зерновими, зернобобовими, круп'яними і іншими культурами аграрії готуються стільки ж гектарів, скільки і рік тому – більш 7 млн. Ще більше засіяно з осені озимими, які, за оцінками фахівців Мінагропроду, добре перенесли зиму.

За даними міністерства, стан озимих 2019 року виявився найкращим за останні п'ять років: вони зійшли на 99% з 7,6 млн га засіяних площ. У гарному і задовільному стані перебувають 86% посівів. Агрогосподарства висівають ранні ярі та зернобобові культури – пшеницю, ячмінь, овес і горох.

Що кажуть синоптики

Начальник відділу агрометеорології Укргідрометцентру Тетяна Адаменко назвала ранній початок посівної хорошим знаком для майбутнього врожаю. Основний ризик, на її думку, – це швидке висихання ґрунту, пов'язане з недостатньою кількістю вологи в малосніжному лютому і сильними весняними вітрами. Народний синоптик Леонід Горбань також прогнозує посушливу вітряну весну і спекотні червень і липень з опадами нижче норми.

Проте в Мінагропроді сподіваються, що урожай виявиться на рівні трьох останніх років або близько 66 млн тонн.

Якими будуть ціни

Ціни на харчі зростуть незалежно від того, яким виявиться урожай, впевнені експерти в області економіки. Головна причина – підвищення собівартості агропродукції. За даними Держстатистики, середня зарплата в агросекторі підвищилася за 2018 рік на 23% (до 7360 грн). Ще на 10% подорожчали міндобрива. Тому витрати на гектар від посіву до збирання врожаю зросли на 14%. Цього року очікується зростання ще на 7-20%. У результаті борошно і крупи подорожчають на рівень інфляції (до 8%), а ось соняшникова олія – навряд чи, тому що ціна на неї у нас вище, ніж в Європі, куди ми цей продукт експортуємо.

Подорожчають також гречка і цукор. Причина в тому, що гречки був надлишок, ціни падали, а сіяли її все менше, тому продукт подорожчає приблизно на 10% (+ 1,5-2 грн/кг). Але, за даними Мінагропроду, посіви гречки цього року становитимуть 115 тис. га, що дозволить забезпечити попит. А ось в асоціації «Укрцукор» заявили про скорочення засіву буряком площ на 25%, або до 230 тис. га через профіцит цукру в останні два роки. Утім, експерти прогнозують, що дефіциту «піску» не буде, але ціна зросте на 8-10%, або до 13-13,5 грн/кг.

Фото: Алла Єрмоленко

Новини по темі

Коментарі

Нет ни одного комментария

Залишити коментар

Останні новини

Останні відеорепортажі

Останні фоторепортажі

Зараз читають

наверх

Підписатися на новини

Підписатися на новини

Запропонувати новину

Запропонувати новину