Pik
Сьогодні, 26 Вересня 2020
16.06.2019
985
0

Травневі дощі і червнева спека ідуть на користь херсонським кавунам

Травневі дощі і червнева спека ідуть на користь херсонським кавунам
Синоптики попереджали, що літо цього року в Україні буде дуже спекотним. І їхні прогнози справджуються, йдеться у матеріалі Укрінформу.

Нинішні показники температури вище за норму на 10 градусів і вважаються надзвичайними. Винуватцем такої аномалії є потужний антициклон, завдяки якому до України надходить субтропічне повітря, що провокує нестійку атмосферу – з локальними грозами та шквалами. В деяких регіонах побито багатолітні температурні рекорди.

На сільське господарство спека поки серйозно не вплинула (нівроку!), а от міста потерпають. У столиці киян, наприклад, рятують арками, що розпилюють воду. А в Чернівцях на все літо заборонили рух великовагового автотранспорту масою більше 24 тонн. Найгірше те, що метеорологічні умови, а саме спекотний характер погоди, підвищений атмосферний тиск, слабкий вітер у приземному шарі, сприяє підвищенню рівня забруднення повітря у великих містах. Так, перевищення санітарних норм по вмісту діоксиду азоту в Києві досяг переважно 5-6 середньодобових гранично-допустимих концентрацій. Також забруднення фіксують в Черкасах. До всього, Державна служба України з надзвичайних ситуацій повідомила, що з 14 по 17 червня по всій території України буде переважати надзвичайна (5-го класу) пожежна небезпека. Тож, бережімося і тримаймося.

 

А народний прогноз таки справдився!

 

Ще на початку травня народні синоптики попереджали, що погода в Україні влітку 2019 року характеризуватиметься різкими перепадами температури і грозами. Власне щодо червня їх передбачення збулися майже стовідсотково. Так, народний синоптик Леонід Горбань прогнозував, що на початку червня в Україні буде прохолодно: на заході +15-17 градусів, на решті території – +17-19 градусів. Але вже після 6 червня температура різко піде вгору, до +22-26 градусів. У середині місяця в країну прийдуть сильні зливи з градом і шквальний вітер. Друга половина червня буде спекотною й сухою, температура підніметься до +27-32 градусів. А ближче до кінця місяця похолодає, до +21-24 градусів. Дощі пройдуть тільки 28-29 червня.

Сьогодні на календарі середина червня і погода стоїть, як і передбачалося, спекотна – максимальна денна температура повітря досягає в усіх областях +30-35 градусів. Було побито й температурні рекорди.

Так, у вівторок, 11 червня, в Києві був зафіксована найтепліша ніч з початку спостережень у 1881 році. За даними спостерігачів метеостанції Центральної геофізичної обсерваторії імені Бориса Срезневського, стовпчик термометра не опустився нижче +20,2°С, що на 0,3°С вище попереднього найвищого значення в 1999 році.

"Середньодобова температура повітря також повторила рекордне значення +25,8°С в 2009 році", – сказали в обсерваторії. А вже 12 червня, температура повітря вночі не опускалася нижче 21,3°С, а це значить, що попереднє рекордне значення +20,2°С в 1957 році було перевищено на 1,1°С.

За прогнозами Гідрометцентру, до кінця поточного тижня спека в Україні втримається. Наступного тижня синоптична ситуація особливих змін не зазнає.

 

“Спека охопила всю Україну. Люди нарікають на високу температуру повітря, хоча на календарі й за вікном – літо. І саме влітку нікого не здивуєш 30-градусною спекою. Часто використовують термін «температура на сонці», проте температури на сонці чи температури в затінку не існує. Є температура повітря, яку вимірюють спеціальними метеорологічними приладами у спеціальних умовах. Якщо чийсь приватний термометр показує +40 градусів, часто це означає, що або на нього потрапляють прямі сонячні промені, або він отримує додаткове тепло від розпеченого підвіконня. Наші відчуття – це інша справа, на сонці людина сильніше потерпає від спеки, аніж у тіні розлогого дерева. Тому довіряємо лише професійним вимірюванням фактичної температури повітря. Погода найближчих днів вимагатиме багато води, рятівної тіні, кондиціонерів, капелюшків, призабутих мереживних парасоль, уваги до поводження з вогнем, уваги до малюків, старших людей та тварин, які особливо можуть потерпати від спеки, а також насолоди від справжнього літа із річками, галявинами, метеликами, полуницями та черешнями. Спека разом із літом так швидко минає. Давайте не нарікати, а насолоджуватися”, – зазначаєНаталка Діденко в своєму метеоблозі.

 

Наслідки нинішньої червневої спеки в Україні поки не катастрофічні

 

Швидше вітчизняне сільське господарство потерпало від злив та шквалів, що спостерігалися в кінці травня. “На сьогодні не бачу ризиків для жодної з культур. Теоретично ризики для зернових є, але хвилюватися зарано. В подальшому вплив спеки на урожай зернових залежатиме від тривалості такого температурного режиму”, – каже Тетяна Адаменко, начальник відділу агрометеорології Гідрометцентру України.

 

Тетяна Адаменко
Тетяна Адаменко

Єдиний негатив, на її думку, це можливе скорочення вегетативного періоду певних культур під дією високих температур. А як відомо, чим коротше міжфазні періоди, тим менший врожай. За словами фахівця, в таких умовах під ударом опинились ранні зернові, яра пшениця, ячмінь та овес.

«Це може певним чином призвести до зниження врожаю ранніх хлібів. Тиждень спеки накладеться на дозрівання зерна в південній частині України, це підвищить кількість щуплих зерен на 2-3% від врожаю», – зауважила Тетяна Адаменко.

На жаль, садівники Херcoнщини визнають, що із-за пoгoдних фoрc-мажoрів травня-червня втратили 20-25% врoжаїв (йдеться про кісточкові. – Авт.). А от з баштанними cитуація краща. Директoр Південнoї дocліднoї cтaнції бaштaнництвa НААН Укрaїни (Гoлoприcтaнcький рaйoн) Вoлoдимир Лимaр гoвoрить, щo oкремі пocaдки лoкaльнo пocтрaждaли від грaду, aле в цілoму дocтaтoк дoщoвoї вoлoги пoзнaчивcя нa них пoзитивнo – aдже вoду кaвун любить не менше, ніж coнце. «Урoжaй рaнніх coртів кaвунa, як і в пoпередні рoки, cлід oчікувaти вже нaприкінці червня, – ввaжaє він. – Куди більше турбує дoвгocтрoкoвий прoгнoз пoгoди, зa яким у другій пoлoвині cерпня мoжливі дoщі, a у вереcні – нaвіть зaмoрoзки. Адже caме нa цей чac припaдaє періoд «мacoвoгo» дoзрівaння пoльoвoгo кaвунa. І ocь нa ньoму тaкі примхи пoгoди мoжуть пoзнaчитиcя згубнo».

Згадаймо, що екстремальна спека у Європі в липні-серпні минулого літа спровокувала посуху і зменшення врожаю зернових в багатьох країнах Євросоюзу. На цьому тлі Україна отримала значні конкурентні переваги у агроекспорті, чим успішно й скористалася, збільшивши експорт агропромислової продукції в країни Європейського Союзу в порівнянні з попереднім роком на 8,7%, до $6,3 млрд.

 

Марина Нечипоренко, Київ

Новини по темі

Коментарі

Нет ни одного комментария

Залишити коментар

Останні новини

Останні відеорепортажі

Останні фоторепортажі

Зараз читають

наверх

Підписатися на новини

Підписатися на новини

Запропонувати новину

Запропонувати новину