Pik
Сьогодні, 04 серпень 2020
Ексклюзив
14.09.2017
957
0

Коментарі херсонських фахівців

Таємниця невивчених уроків з української у Херсоні

Навколо переведення  перших класів шкіл з російською мовою навчання на українську мову точиться справжня інформаційна війна. До неї долучились політики – по Херсону бігають люди депутатів від опоблоку і збирають підписи за російську мову в школах (зазначимо, думка протилежна їх не цікавить – підписи лише проти, у цьому особисто переконалися і журналісти ПІК).

Читайте також:  Про розіп’ятих хлопчиків і велику зраду

Так само ламають пера херсонці і у Фейсбук. Тут головні аргументи – забагато політики навколо цього питання. Також користувачі пишуть:  до переведення не готові школи у Херсоні – є проблеми з підручниками і це викликало відмову батьків від того, щоб діти навчалися державою мовою. Дехто каже, що вчителі також не мали часу підготуватися – мовляв, вони ж викладали російською, а тут лише в червні дізналися про перехід на українську.

Читайте також: Гордєєв розповів про службове розслідування

То що з підручниками, чи готові вчителі і батьки і  як питання з підручниками вирішували, наприклад,  у Генічеському районі  – ПІК коментують фахівці управлінь освіти.

Херсону підручників не вистачає

Якщо коротко: у міському управлінні освіти Херсона  кажуть  – підручників для перших українських класів  в школах  з російською мовою навчання,  не вистачає. Причому, катастрофічно.  Саме тому виникли проблеми.

Як пояснює  Тамара Верещака, методист управління освіти Херсонської міської ради, лише у 51-й школі перший клас з українською мовою навчання забезпечений на 95% підручниками. Для 12 інших навчальних закладів  - для 33 класів, потрібно 1007 комплектів підручників – по 8 підручників на кожного учня (мова йде про  класи з українською мовою навчання у школах з російською мовою навчання).

«Скільки отримали? Школа №53 отримала 66 комплектів підручників. Тут не вистачає 16 Букварів – основна книга.  НВК – 15  для 25 учнів отримала комплекти із 4 книг – математика природа, англійська і основи здоров’я, тобто 4 книг в комплекті не вистачає. Оце все – більше ніяких книг місто не отримало», - каже Тамара Верещака.

При цьому, за її словами, всі інші перші класи в школах з українською мовою навчання підручники отримали.

Вчителі завжди готові

Школи, за її словами,  не проти перейти на українську мову, але для цього треба мати методично-дидактичну базу. Тобто, перш за все, треба мати комплекти підручників.

Читайте також: Криницький - продовжуємо працювати з батьками учнів

Якби були підручники – чи готові вчителі?  «Я вам хочу сказати, що вчителі готові завжди. Бо вони мають  вищу освіту. Але ж не готові батьки. Якби це рішення було прийнято у січні, ну, хоча  б у травні…Я для прикладу покажу 50-у школу. У цій школі вчаться за програмою «Росток». Це експериментальна програма. Батьки самі купують підручники. Вартість цих підручників – близько 800 гривень. Батьки закупили підручники на російській мові викладання в 50- школі для першого класу», - каже фахівець.

Вона впевнена, що  імплементації нового Закону (про освіту – ред.) буде  відбуватися поступово.

Скільки Херсон просив підручників – стільки й отримав

Ми поцікавились в обласному управлінні освіти – то чому вони кажуть, що підручники місту передали, а місто каже, що книг не вистачає.

Читайте також: Криницький не відступить

Станом на  25 серпня місто повідомило, що у них набрано 88 заяв  у перші українські класи шкіл з російською мовою навчання, пояснює  Ніна Левенець,  заступник начальника управління освіти, науки та молоді ОДА.

«Місто дало нам інформацію, станом на 25 серпня, що у них набрано заяв 88 у перші українські класи шкіл з російською мовою навчання. Місту передано всі до єдиного підручники, які надійшли з резервного фонду Міносвіти і науки у кількості 905 примірників.  Серед цих 905 примірників:  200 математик, 30 – образотворче мистецтво, 200- природознавства. Там де 200 – ми закриваємо потребу. «Я – у світі» - 100 примірників, закриваємо потребу. Нагальна потреба у нас у Букварях – ми отримали всього із Резерву, тобто, новеньких – 50 Букварів.  Тернопіль  нам відправив щойно ще 300 примірників підручників – серед них оте болюче питання, яке ми закриваємо, це 100 букварів. 50 є і ще 100 – на 88 дітей нам повністю вистачає підручників», - каже Левенець.

Читайте також: Три школи Херсона відмовляються переходити на українську мову навчання

Проблема з підручниками лише в Херсоні?

В обласному управлінні для порівняння розповідають, як виконувався цей орієнтовний план з переведенням перших класів шкіл з російською мовою навчання іншими адміністративними одиницями – не Херсоном.

«У Генічеському районі було 7 російськомовних шкіл. Коли вони в червні отримали розпорядження, де затверджено орієнтовний план переходу і поставлено завдання голові РДА забезпечити учнів підручниками, у липні місяці на сесії вони виділили 168 тисяч, у серпні відділ освіти Генічеської РДА придбав кожній дитині новий комплект підручників – за угодою з видавництвом «Генеза», - каже Левенець.

Читайте також: Підручники для Херсонщини перекидають з західних областей

У місті Каховка школа з російською мовою навчання  - спеціалізована №2. Там набрали один клас російський, один – український. На цих дітей місто Каховка закупила нові підручники. У Великолепетиському районі  там маленька школа – Рубанівська №2, вона стала філією Рубанівської №1 опорної школи. Вони забезпечили дітей підручниками із фонду Рубанівської №1.

«До міста Херсон у мене є питання – у школі №27 – україномовна школа, є два перші класи, які увійшли у всеукраїнський проект апробації нових державних стандартів. Там діточки не займаються за підручниками, там завдання роздруковуються на кожен день – ксерокси поставлені. Скажіть, куди   школа №27, маючи комплекти на  2 класи,  їх передала?», - цікавиться Ніна Левенець.   Також цікавить її, чому без підручників залишилася 51 школа, "яка ще в травні набрала планово  в український клас дітей, ще до нашого прийняття плану переходу. Скажіть – (вони місто – ред.) подбали про підручники?", - каже Левенець. 

Так само замовили в другій половині серпня, за інформацією ПІК, підручники  у Білозерському районі для першого класу Микільської школи – на суму 1,9 тисяч гривень. Партія маленька, у видавництві обіцяють, що 15 вересня підручники будуть.  

Читайте також: На Херсонщині “опоблоківців” просять не втягувати дітей у політику

До речі, як уточнила  фахівець,  Микільська школа розпочала поступовий перехід на українську мову навчання від того часу, коли у них з’явилося, придбане кілька років тому,  за рахунок «Відкритого світу», мультимедійне обладнання. Причому, за її словами, переведення на українську мову проводилося окремими дисциплінами.

У вчителів проблем не має бути

Ніна Левенець, як і її колега з міського управління освіти, переконує – для педагогів шкіл з російською мовою навчання переведення перших класів на українську мову навчання – не має бути проблемою.

«Я перепрошую, але методика проведення уроку не залежить від того, якою мовою вони  розмовляють – російською чи українською», - каже вона.

«Це по-перше. А по-друге, я не пам’ятаю такого випадку, щоб у наших школах Херсона працювали не громадяни України, які не володіють державною мовою. І я не вірю, що вчитель херсонської школи сьогодні геть не володіє  державною мовою. І знаєте, коли  у нас курси підвищення кваліфікації проводяться, наприклад, для вчителів 1 класів, вони аж ніяк не поділяються за мовою викладання. І курсову вони пишуть на одній мові», - каже Левенець.

І трохи про нацменшини

Мову навчання дитині визначають батьки. І якщо батьки не написали заяву що їх дитина буде навчатися українською мовою, а написали заяву що дитина буде навчатися російською – ніхто не йде на порушення Конституції України, каже Левенець.

«І кримські татари, і греки, представники інших національних меншин мають право організувати дитині навчання на цій мові. І ми такі заяви будемо задовольняти. У нас у місті Херсон єдина школа в статуті якої написано, що це школа навчання для  вивчення мов національних меншин. Це 16  школа. До речі, навчальний процес там  здійснюється українською мовою», - розповідає Левенець.

Проте усі  школи з російською мовою навчання повинні набрати класи з українською мовою навчання і в їх статуті має бути прописано, що навчальний процес здійснюється державною мовою, каже Левенець.

Читайте також: У Херсоні провели нараду директорів міських шкіл з російською мовою навчання

Тепер на Херсонщині в школах з російською мовою навчання  є школи, де набрали один  український клас і один  російський, чи два українських і один  український і навпаки. «І та ж 30 школа має здійснювати навчальний процес державною мовою, але набирати класи дітей батьки яких бажають організувати процес на мові національних меншин», - каже Левенець.

І, як прокоментував  ПІК 13 вересня Євген Криницький, начальник обласного управління освіти, науки та молоді ОДА,   "наразі додаткові комплекти підручників для першокласників надходять з інших регіонів:  Львівська область - близько 1000 підручників, Тернопільська - близько 400, Хмельницька  - близько 1000 підручників. І я надзвичайно вдячний своїм колегам та регіонам за допомогу! Якщо місто не може саме забезпечити, то і ми як  ОДА, і вся Україна допоможе! Завжди кажу: чужих дітей не буває!» 

Новини по темі

Коментарі

Нет ни одного комментария

Залишити коментар

Останні новини

Останні відеорепортажі

Останні фоторепортажі

Зараз читають

наверх

Підписатися на новини

Підписатися на новини

Запропонувати новину

Запропонувати новину