Pik
Сьогодні, 28 Февраля 2021
Ексклюзив
21.08.2017
1471
0

Що робити з херсонським сміттєзвалищем?

Що робити з херсонським сміттєзвалищем?

Сморід, що відчувається за сотні метрів, гігантські гори сміття, ворони, чайки і безпритульні собаки, які розносять, страшно й подумати що, далеко за межами цієї території, передає ПІК.

Місцина на околиці обласного центру, огороджена парканом, зі шлагбаумом для в’їзду, гордо іменується Херсонським міським звалищем твердих побутових відходів… За фактом - це просто велетенський смітник, який, крім розмірів, власне, мало чим відрізняється від «стихійок», яких у Херсоні купа.

Читайте також: Фоторепортаж з херсонського сміттєзвалища

Проблема утилізації твердих побутових відходів у Херсоні виникла не сьогодні й не вчора. За довгі роки на цій темі хто тільки не піарився, а так званий полігон ТПВ як був у жахливому стані, так і залишається. Минулого тижня, під час виїзної робочої наради за участі обласних чиновників, взагалі виплив бентежливий факт – виявляється, з 1 січня 2017 року міське сміттєзвалище працює нелегально, оскільки закінчився термін дії паспорту об’єкту.

Ось, що розповів директор Департаменту екології та природних ресурсів Херсонської ОДА:

- До нас звернулися ТОВ «ЛТД Ітака» спільно з Департаментом ЖКГ Херсона з проханням подовжити паспорт місця виділення відходів. Вони надали нам свій екземпляр даного паспорту, але в нас по ньому виникли питання. Так у документі не зрозумілим для мене чином з’явився додаток №1, якого не має в екземплярі паспорта в Департаменті екології. Нами було встановлено, інформація передана правоохоронним органам, що даний додаток є додатком від проекту рекультивації, який в 2009 році під замовлення Херсонської міської ради розробило одне з підприємств. На нашу думку, це як мінімум, фальшування документа, який був наданий на погодження, - зазначив Юрій Попутько.

Крім того, чиновників від екології насторожив той факт, що в порівнянні з минулими роками за документами стрімко зменшилася кількість сміття, яке прийняло міське звалище. Приміром, якщо у 2005 році сюди привезли 114 тис. тон ТПВ, у 2006 – 118 тис. тон, у 2007 – 129 тис. тон, то в 2016 році, за даними Департаменту ЖКГ Херсонської міської ради об’єкт прийняв всього 64 тис. тон відходів.

Читайте також: У Херсоні - битва за сміття

Куди ж поділася, як мінімум половина сміття, при тому, що кількість населення Херсона останніми роками не зменшилася? А от на самому підприємстві ТОВ «ЛТД Ітака», яке є монополістом з утилізації (як видно, так званої утилізації ТПВ) запевняють, що сміття і дійсно стало менше…

- Не секрет, що падає рівень життя, у людей грошей стає все менше, це я говорю як пересічний громадянин, отож і сміття не так багато, як раніше, - відповів заступник директора ТОВ «ЛТД Ітака» з виробничих питань Олександр Байош.

Втім, чи все так просто? Важко не помітити – місцями на звалищі, серед хаотично розкиданого непотребу, зустрічаються старанно зібрані у купки то папір, то пластикові пляшки… Хтось сортує сміття, але навіщо? Відібрані відходи, тільки вже в величезних білих лантухах, бачимо й на території за ворітьми, розташованій всього за кількасот метрів від міського звалища. Чоловік у брудному одязі, який виходить з ангару, каже, що це місце зветься «вторсировина». Щоправда, помітивши журналістів з відеокамерами та фотоапаратами, він одразу включає мовчанку. У пошуках відповіді рушаємо до халабуди, розташованої за кількадесят метрів від ангару. Сколочений з деревини сарайчик, рясно вкритий брудним лахміттям, виявляється, це не місце притулку собак, тут живуть люди… бо в кутку видніється щось схоже на ліжко. Господарів у «хаті» нема.

«Агов невже тут живуть люди?», - кричу так, щоб почули не тільки колеги. У відповідь – тиша. «То, може, поліцію викликати?» - все не вгамовуюся я. І тут удача – зліва, на землі, заворушилася чи то рогожка, чи то стара шуба… З неї, зі словами «не людина, а жінка тут живе – я», вилізла стара. Персонаж, скажу вам чесно… навіть на вулиці таких жебраків ще пошукати. Гостям мешканка халабуди представилася не як-небудь, а Вірою Сергіївною. Розповіла, що їй 62 роки, з них кілька живе тут, під міським сміттєвалищем.

Але чому? Шахраї, злі родичі вигнали з хати? Віра Сергіївна переконує, що ні, просто їй, мовляв, не хочеться вдома бавити онуків, отож і пішла у «вільне плавання», живе там, де заробляє. На смітнику стара збирає пляшки, які потім здає, вдень заробляє від 50-ти гривень. І таких, як вона, тут багато, просто зараз всі розбіглися, сховалися за ангаром. Ну а сама присутність на місці Віри Сергіївни, а також лантухів з «петкою» (так називають пластикову пляшку) беззаперечний доказ того, що частина сміття з міського звалища відсортовується. От тільки прибутки від даного процесу йдуть у чиїсь кишені, а не в міський бюджет.

То от, чому за документами різко зменшилися кількість відходів?...

Присутня на місці комісія з чиновників викликала поліцію, мовляв, йдеться про злочин. Поки що правоохоронці проводять перевірку і зовсім не факт, як ви розумієте, що склад злочину знайдуть. Ну і до чого тут області чиновники, запитаєте, якщо об’єкт міський і є власністю Херсонської територіальної громади?

Посадовці з ОДА запевняють – у ситуацію змушені були втрутитися, бо, мовляв, далі вже нікуди тягнути, Херсону загрожує екологічна катастрофа.

Читайте також: Херсонське сміттєзвалище становить екологічну небезпеку

Так, з 1 січня 2018 року за новими законодавчими нормами в Україні заборонено захоронення відходів без сортування, то ж якщо за кілька місяців вихід не знайдеться, об’єкт доведеться закрити. Заступник голови ОДА Євген Рищук вбачає вирішення проблеми у будівництві переробного підприємства – сміттєспалювального заводу, тощо.

- Ще недавно у нас було п’ять претендентів, які запропонували свої інвестиційні проекти, з них реальний – поки один, це компанія, яка вже будує сміттєспалювальний завод під Києвом. Оце саме хочу виїхати туди, особисто подивитися. Але, на жаль, на сьогоднішній день законодавство не дає впроваджувати такі інвестиційні проекти. Тому що компанії, які їх пропонують, не мають гарантії. Останні, як мінімум, на 20-25 років, має дати держава, щоб інвестор працював і не боявся, - розповів Рищук.

 Крім того, в Україні поки не прийнятий закон про застосування «зеленого тарифу» у сфері переробки сміття, що також гальмує інвестиції у даній сфері.

Читайте також: На сміттєзвалищі пропонують створити громадський пост

 Як же бути Херсону зі сміттям вже зараз? В ОДА кажуть, що збирають інформацію та пропозиції щодо ситуації навколо міського завалища ТПВ. До 15 вересня папка з документами ляже на стіл очільнику області і, мовляв, вже тоді прийматиметься рішення. За інформацією Департамету екології та природних ресурсів Херсонської ОДА, на міському звалищі зосереджено не менше 4 мільйонів тон сміття, під яким проходять водяні горизонти, тобто, невідомі сполуки цілком можуть потрапити у питну воду херсонців…

Марина Савченко

Новини по темі

Коментарі

Нет ни одного комментария

Залишити коментар

Останні новини

Останні відеорепортажі

Останні фоторепортажі

Зараз читають

наверх

Підписатися на новини

Підписатися на новини

Запропонувати новину

Запропонувати новину