Pik
Сьогодні, 20 Ноября 2018
31.10.2018
298
0

Податкова міліція виявила, де на Херсонщині не платили податки і «хімічили» на ремонті доріг

Податкова міліція виявила, де на Херсонщині не платили податки і «хімічили» на ремонті доріг

Кореспондент «ПІК» записав ексклюзивне інтерв’ю з першим заступником начальника ГУ ДФС У Херсонській області, АРК та м. Севастополі Дмитром Сосиновичем.

Кор. Дмитре Олександровичу, податкова міліція досить закрита структура і, на мій погляд, громадськість мало знає, чим саме ви займаєтеся, тим більше, що сама структура фіскального відомства постійно видозмінюється. То що зараз входить у компетенцію податкової міліції?

-Насправді податкова міліція на сьогодні досить відкрита. Про свої досягнення ми звітуємо постійно, зокрема, на сайті ДФС, от і зараз є чудова нагода розповісти про результати – це сьогоднішнє інтерв’ю. Одним із основних критеріїв оцінки нашої роботи є економічний ефект від діяльності. В чому полягає економічний ефект? У першу чергу – це забезпечення відшкодування збитків державі, які були заподіяні правопорушниками.

2_1

Кор.Про що саме йдеться, про несплачені податки? Розшифруйте, будь-ласка.

-Звісно, несплачені податки. Основна стаття Кримінального кодексу, за якою ми працюємо – ст. 212. Вона передбачає відповідальність за ухилення від сплати податків, зборів, інших обов`язкових платежів. Перша її частина передбачає штраф від одного до двох тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян. Відповідальність за цією статтею на сьогоднішній день наступає з моменту несплати податків на суму понад 880 тис. гривень. Друга частина даної статті, як і третя, передбачає також штраф, з позбавленням права займати певні посади, позбавлення волі, на жаль, не передбачає.

Кор. Коли ви включаєтеся у ситуацію? Має бути відповідне рішення суду, чи як?

-Податкова міліція має в своєму складі оперативні і слідчі підрозділи. Так от оперативне управління виявляє дані факти, фіксує правопорушення, потім матеріали передаються до слідчого управління, відкривається кримінальне провадження, іде процес досудового розслідування, матеріали з підозрою відносно винних осіб скеровуються до суду. На етапі слідства ми працюємо над виявленням майна у правопорушника, який, скажімо, заборгував державі мільйон, встановлюємо, скільки коштів в нього на рахунках знаходиться і скільки перебувають в обігу. І шляхом накладення арешту, вилучення майна на дану суму на період слідства ми забезпечуємо відшкодування збитків. Звісно, із дотриманням відповідних норм КПК. А вже далі - судове рішення. На сьогодні кримінальний процесуальний і кримінальний кодекси надають можливість потенційному злочинцю за час досудового слідства сплатити ці збитки.

Кор.Зрозуміло, яка статистика таких випадків на Херсонщині на сьогодні?

-На сьогодні економічний ефект від нашої діяльності складає понад 23 мільйони гривень. Реальні кошти, які найшли до бюджету безпосередньо шляхом сплати, понад 8 мільйонів гривень.

Кор.Я правильно розумію, це гроші, які не на папері, а реально відшкодовані суми?

-Так, це гроші, які надійшли у державний бюджет. До речі, минулого року ця сума була меншою на 2 мільйони.

Кор. Більшість боржників, певно,в самому обласному центрі живуть і працюють?

-Звісно, Херсон лідирує і це зрозуміло, тут зосереджена більшість підприємств, більша інфраструктура.

Кор.Хотілося б почути, хто вони, ці «герої», хоча б вид діяльності, у якому працюють?Хто нас обкрадає, не сплачуючи податки?

-Це підприємства енергетичного напрямку. Йдеться про майже 6 мільйонів гривень, які вдалося відшкодувати.

Кор. Чи виявляєте ви зарплати у конвертах, які йдуть повз податки?

-Так, ми беремо участь у виявленні, документуванні і подальшому спрямуванні матеріалів до суду. Приміром, є така схема, зараз вона на завершальній стадії документування, як «аутстафінг». Не чули? Пояснюю, що це таке. Є підприємство у реальному секторі економіки, на якому працюють, скажімо, 20 осіб, за кожну особу сплачуються податки – єдиний соціальний внесок, пенсійний податок і т.д. Але у випадку з «аутстафінгом» (оренда найманої сили) інколи відбувається зовсім не так. Є інше підприємство, яке надає в оренду людей реальному сектору економіки, приміром, тих же 20 осіб, надрізати дерева, прибирати територію, тощо. Люди приходять, працюють і це підприємство, яке надає в оренду, має платити податки за робітників. У нашому ж випадку люди приймаються на роботу в офшорну компанію. У чому нелегальність, розумієте? Ніхто не сплачував податки. Як ми встановили, офшорна компанія – це скасоване, недійсне підприємство і є офіційно підтверджена інформація, що люди там ніколи не працювали і працювати не можуть. Ну як тракторист може працювати на Сейшелах? Ми встановили, що це підприємство набрало на роботу таким чином близько 8 тисяч осіб.

Кор.Тобто, люди працювали і зарплату отримували таку, яка ніде не відображалася?

-Так, от Вам і зарплати в конвертах, про які Ви запитували. Так влаштували працівників більш, ніж на 150 підприємств і це тільки на Херсонщині, я вже не говорю про інші міста, схема діяла по всій Україні. Фірма орудувала всього рік, а збитки там просто шалені. Справа зараз на етапі розслідування і вона дуже об’ємна. Думаю, у кримінальному провадженні фігуруватиме група осіб, які організували цю злочинну оборудку.

Кор. Скажіть, а людина, яка влаштовується на роботу, може розпізнати подібні махінації, в яких її збираються використати? Можливо, тоді у вас було б менше роботи?

-Звернути увагу слід вже на той факт, що у вас при влаштуванні на роботу не просять трудову книжку. Тобто не йдеться ані про стаж, ані про соціальні гарантії. Це має насторожити.

Кор. Які ще з важливих напрямків, крім виявлення фактів ухилення від сплати податків, є у вашій роботі?

-Це акцизний напрямок. Алкоголь, тютюнові вироби, паливо-мастильні матеріали, все це часто підробляється і наше завдання такі факти виявляти. Приміром, з початку року ми припинили діяльність 11-ти нелегальних АЗС, як в Херсоні, так і по області. Ці заправки взагалі не платили податки, в них не було дозволів жодної служби на небезпечні роботи, люди там працювали неофіційно. На цих об’єктах вилучене обладнання і на нього накладено арешт. Для прикладу – вилучено 88 тонн пального. Вже проведено експертизу, виявилося, що на даних АЗС продавали суміш, непридатна для використання, яка не відповідає будь-яким стандартам.

Кор. Що з алкогольним фальсифікатом? Довгий час сурогатною столицею Херсонщини було с. Козацьке, все так і залишається?

-Ну не зовсім так. В порівнянні з тим, що було раніше і зараз, то це небо і земля. Козацьке вже далеко не сурогатна столиця, просто ще залишаються певні ділки, які продають алкогольний фальсифікат через інтернет, щоб їх складно було ідентифікувати. Щодо прикладів нашої роботи – вдалося встановити, що через Херсонщину з іншого регіону транспортуватиметься велика партія спирту, а саме 20 тонн, які ніде не обліковані. От саме на стадії перевезення ми цю вантажівку затримали, було це на посту «Консул». Якщо врахувати, що горілку виготовляють у співвідношенні 1/5, то йдеться про 100 тонн фальсифікату, який не пустили у продаж. Це стаття 204 Кримінального кодексу України «Незаконне виготовлення, зберігання, збут або транспортування з метою збуту підакцизних товарів»», за ч. 3 якої передбачене позбавлення волі від 5 років.

Кор.Ви говорили, і тютюнові вироби підроблюють. Приклад наведіть, якщо можна.

-У червні наше слідче управління закінчило кримінальне провадження щодо реалізації тютюнових виробів групою осіб. При чому це були вироби, як завезені в Україну контрабандним шляхом, так і з підробленими марками акцизного податку, які виготовлялися на території іншого регіону. Група була затримана й задокументована, тютюнових виробів вилучено понад 35 тисяч пачок, більш, ніж на мільйон гривень. Уявіть собі, це продавалося на наших ринках. Вже є рішення суду про знищення конфіскованих тютюнових виробів, оскільки вони не відповідають жодним державним стандартам. А група осіб, із числа мешканців Херсона, вже засуджена. Аби довести справу до суду, нам знадобилося всього три місяці.

Кор. Використання бюджетних коштів податкова міліція контролює, чи ні?

-Це пріоритетний для нас напрямок, адже йдеться про кошти громади і ми маємо контролювати, куди вони йдуть. Можу сказати, які в нас більш криміногенні напрямки у бюджеті – це ЖКГ, медицина, освіта, а саме дитяче харчування, і ремонт доріг. Я називаю напрямки, бо хотів би, щоб дехто прислухався й припинив вчиняти злочинні дії, які загрожують реальними термінами за гратами. Так, за 9 місяців ми виявили 13 фактів за ст. 191 (Привласнення та незаконна розтрата державних коштів), ст. 209 (Легалізація, відмивання грошових коштів, отриманих злочинним шляхом) та ст. 212 (Ухилення від сплати податків). За всіма цими фактами відкриті кримінальні провадження, сума бюджетних коштів, яка в них фігурує, складає понад 15 мільйонів гривень. Щодо найпоширеніших інструментів у кримінальних схемах – це постачання товаро-матеріальних цінностей за цінами, завищеними у 2-3 рази.

Кор.Наскільки складно контролювати бюджетні питання?

-На жаль, не завжди вдається порозумітися з місцевою владою щодо діяльності комунальних підприємств, інколи нас там просто не чують. Маємо велику кількість письмових звернень до Херсонської міської ради і нульову реакцію. Наприклад пишемо – таке-то комунальне підприємство працює з фірмою, по якій є кримінальне провадження, ми бачимо ризики, що там не платитимуться податки, зверніть увагу, але реакції жодної.

Кор. До речі, спецпідрозділ є у податкової міліції зараз?

-Є такий спецпідрозділ, але на сьогодні застосування сили обмежене. Це сприймається як тиск. Спецпідрозділ використовується лише тоді, коли виникає загроза життю та здоров’ю наших працівників. Таких випадків цього року в нас не було і сподіваюся, що й не буде.

Кор. А які оборудки у сфері ремонту доріг виявляєте? Дуже вже цікавий і водночас таємничий напрямок використання нашого бюджету.

-Підприємства, які ремонтують дороги, субпідрядники, зобов’язані платити різноманітні податки, але по суті платять не всі. Є фіктивні підприємства, так звані одноденки, фірма з’явилася, отримала кошти, замовлення «виконала» на папері і зникла, а податків нема. На сьогоднішній день робота ДФС повністю автоматизована і ми бачимо увесь ланцюг постачання товарів – від виробника до кінцевого споживача, зокрема, де є розрив, де починаються сумнівні операції. Так і з дорогами, коли підприємство, не маючи жодного працівника, привозить кілька десятків тонн асфальту, це дивно. От таким чином виявляються злочини і далі вже йде розслідування.

Кор.Але ж приклад хочеться почути, про конкретну махінацію на ремонті доріг.

-Добре, наприклад, підприємство робить ремонт декількох трас, вигравши тендери. Будь-який ремонт дороги здійснюється за допомогою бітуму і от коли ми відслідкували увесь ланцюг, то побачили, що на одному з етапів підприємство купувало не бітум, а зовсім інші товари, приміром, канцелярію, а потім «з`являвся» бітум, який насправді виготовлений підпільно і придбаний за готівкові кошти. Від цього залежить і якість доріг, і ціна, бо через тендер пройшли 10 тис. гривень, а купили матеріал за тисячу, різниця йде в кишені.

Кор. Ви говорите про відкритість. То куди можна повідомляти інформацію для податкової міліції і яка інформація вас цікавить?

-Повідомляти можна інформацію про порушення у сфері оподаткування та незаконний обіг підакцизних товарів (лікеро-горілчані та тютюнові вироби, паливно-мастильні матеріали). Звертайтеся у чергову частину податкової міліції, яка працює цілодобово - тел. 42-76-14. Є у нас і скринька для звернень, і прийомні дні керівництва управління, то ж приходьте і спілкуйтеся.

Кор.Дякую за інтерв’ю. Сподіватимемося на нові результати, запитання і відповіді.

 

 

 

Новини по темі

Коментарі

Нет ни одного комментария

Залишити коментар

Останні новини

Останні відеорепортажі

Останні фоторепортажі

ТОП Новин тижня

наверх

Підписатися на новини

Підписатися на новини

Запропонувати новину

Запропонувати новину