Pik
Сьогодні, 29 Вересня 2020
20.11.2017
1193
0

Після анексії до Херсонщини має бути прикута особлива увага, — дослідник

Після анексії до Херсонщини має бути прикута особлива увага, — дослідник

Громадська організація «Центр близькосхідних досліджень» (AMES) за підтримки Національного фонду на підтримку демократії США розпочала реалізацію проекту «Попередження конфліктів у південній Україні». Про це повідомляє Громадське радіо

З керівником проекту Сергієм Даниловим Громадське радіо поговорили про рівень конфліктності в Херсонській області, факторах, які викликають соціальну напруженість і особливості системної роботи із запобігання конфліктам.

 Тетяна Курманова:Про що цей проект?

Сергій Данилов: Він про Херсонщину. Фокус і основне місце, де буде проводитись робота, — це чотири райони, прилеглі до адмінмежі з окупованим Кримом — від Скадовська до Генічеська. Проект про те, що треба зрозуміти, по-перше, що відбувається, щоб давати якісь рекомендації.

Про те, що треба більше говорити про Херсонщину на різних рівнях, різною мовою, на різному матеріалі. Розуміти, як відбуваються процеси в національних громадах, які там проживають, в медіа, процеси, пов’язані з утворенням ОТГ і децентралізацією, з функціонуванням місцевої влади, взаємостосунками між військовими формуваннями, які з’явилися в цих районах після того, як Крим був окупований, і місцевим населенням.

Тобто це комплекс нових проблем для регіону, яких не було до анексії і з якими стикнулися тепер. І також — спроба запропонувати певні інструменти, навчання для тих, хто готовий працювати в своїх громадах по попередженню, трансформації конфліктів, враховуючи наш досвід, який був у рамках Української миротворчої школи. 

Тетяна Курманова: Про що ще йдеться?

Сергій Данилов: Про те, що люди опинилися в новій ситуації. Треба розуміти, в 2014 році, наприклад, в Чаплинський район заходили російські війська, в Генічеському районі пересувалися — так званий кордон пересували, потихеньку захоплювали територію. А на територію Чаплинського району просто заходили російські війська — ледь не під саму Чаплинку. Цей стрес, уявлення про те, що завтра тут може бути війна, що ми живемо на порозі, тривалий. В багатьох людей психологічний стан був достатньо важкий в той період.

Зараз відбуваються інші трансформації для дуже багатьох, хто мав ринок збуту своєї продукції.

Тетяна Курманова: Це був Крим. Я знаю, що багато в Росію переправляли.

Сергій Данилов: І на Донбас. Зараз всі ці ринки перекриті.

Тетяна Курманова:Що роблять місцеві? Нові ринки не шукають?

Сергій Данилов: Я думаю, картина складна. Ми зараз знаходимось на початку проекту, але я їжджу на Херсонщину з травня 2014 року, як і на схід. Для мене це був поклик і з професійної, і з людської точки зору, я намагався збирати інформацію по Херсону навіть тоді, коли проект ще не почався.

Є різні стратегії. Є частина фермерів, бізнесменів, підприємців, які не шукають, сподіваються, що все повернеться, ринки відкриються — «нєкіє політікі договорятса». Цього, звичайно, не буде. Прийняття реальності завжди складне. Люди не хочуть приймати.

Але  в мене є враження з розмов, з публікацій, що частина шукає. Люди живуть прагматично, раціонально значною мірою. Вони шукають шляхи постачання своєї продукції і ринки збуту в центральній Україні, в Дніпрі, в Одесі — пошук ринків триває.

Там страшенно не вистачає інфраструктури. Логістичної, по зберіганню продукції. Не вистачає нормальної сертифікації, щоб це знаходило споживача в країнах Європи. Але одночасно щось робиться, певні зрушення відбуваються.

Тетяна Курманова:Ми мешкали в Криму і постійно чули, що це «вибухонебезпечний» регіон, бо є багато національностей. На Херсонщині є і кримські татари, турки-месхетинці, курди. З цього ракурсу ви розглядаєте Херсонщину?

Сергій Данилов: Звичайно. Я писав і буду писати про ці проблеми, бо тут поєднання професійного і громадського інтересу. Я не розглядаю це як «вибухонебезпечний» регіон. Але я хочу наголосити, що проблеми і конфлікти будуть. Питання в тому, як до них підходити і як ставитись, а також — як їх трансформувати. Конфлікт може бути і джерелом розвитку, а не проблем. Безконфліктно суспільство не існує ніде.

Новини по темі

Коментарі

Нет ни одного комментария

Залишити коментар

Останні новини

Останні відеорепортажі

Останні фоторепортажі

Зараз читають

наверх

Підписатися на новини

Підписатися на новини

Запропонувати новину

Запропонувати новину