Pik
Сьогодні, 22 Октября 2018
28.04.2018
562
0

Німецький політолог Норберт Нойгауз розповів, як треба жити Херсону

Німецький політолог Норберт Нойгауз розповів, як треба жити Херсону

У першому креативному просторі HUBWAY продовжуються зустрічі з цікавими особистостями. Днями тут побував відомий німецький політолог, доктор економіки Норберт Нойгауз. Із херсонцями він говорив про перспективи розвитку українських міст саме в європейському векторі. Для початку ж гість розповів про себе. Пан Норберт мешкає у Трірі, це найстаріше місто Німеччини. Вважається, що ще в XVI ст. до н.е. його заснував імператор Август. У Трірі розташована низка архітектурних пам’ятників тих часів, які охороняє ЮНЕСКО. І, судячи з розповідей спікера, своє місто бережуть і самі городяни, але про це – дещо згодом. Норберт Нойгауз 10 років обіймав посаду віце-мера м. Трір, відповідав за туризм, розвиток і просування ринків. Завершивши кар’єру посадоця, при чому досить успішну, став політологом. З 2006 року Нойгауз приїздить в Україну, де ділиться своїм безцінним досвідом. Щоправда, за часів Януковича його було оголошено «рersona non grata», знову відвідувати нашу країну гість зміг лише після Майдану.

-Мене дуже здивувало, коли у Львові мені повідомили про те, що маю негайно повертатися назад у Німеччину, адже я лише надавав консультаційні послуги і нічого більше, - розповів пан Нойгауз.

В Україні німецький політолог буває два рази на рік, намагається відвідати не лише столицю, а й інші міста – обласні центри. У Херсоні він вперше. Наше місто гостю здалося досить привабливим, але водночас і занедбаним. Пан Нойгауз переконаний, що в тому, як виглядає населений пункт, є «заслуга» не лише влади, а й його мешканців. Так, у Німеччині станом вулиць опікуються не комунальники, а жителі…  

-У нашій країні заведено так, що кожні 30 років вулиця має бути перебудована і 90% витрат на це оплачуються мешканцями по обидві сторони, тобто користувачами цієї вулиці. А якщо це головна вулиця, загального користування, то тоді 50% повинні сплатити жителі, а інші 50% вже будуть оплачені містом, із загального фонду. Тому ми ретельно слідкуємо за чистотою вулиці, дивимося, чи не потрібно робити поточний ремонт, приміром, перед зимовим періодом. Отже, слід звернути увагу на те, що про своє місто мають дбати самі мешканці, а не сподіватися, що в Києві щось дадуть, зроблять і допоможуть. Якщо будинок стоїть на вулиці, то власники повинні прибирати її, або хоча б частину тротуару, дороги. Це може зробити за них і місто, але вони мають за це заплатити, - розповів пан Нойгауз.

На думку німецького експерта, Херсону не вистачає не лише чистоти, а й креативу і яскравості. Він радить владі і городянам співпрацювати з митцями, художниками, які запропонують цікаві проекти зі зміни обличчя міста. Крім того, Нойгауз наголошує на тому, що треба відмовлятися від радянського планування парків, скверів, алей, їх треба створювати за іншим принципом, а вже наявні перероблювати. Як приклад експерт наводить Вінницю, де вдалися до перепланування центрального парку і т.д. Окремим рядком гість пройшовся темою видозмінення прибудинкової території.

-Слід подумати про те, як зробити місця біля ваших будинків, присадибних ділянок більш гарними, чистими, для того, щоб вам хотілося проводити там більше часу і це був не лише шлях, як скоріше дійти до вашого дому чи квартири. Наприклад, розмірковуючи про те, як організувати дитячий майданчик, подумайте про матеріали, які можете використати, щоб самотужки організувати цей простір, ви можете створити щось дуже унікальне навіть з вже уживаних матеріалів, - зазначив експерт.

Тема ЖКГ, її політолог зачепив у частині водопостачання. З останнім у Німеччині нема проблем тільки завдяки чіткому плануванню, роботі на випередження аварійних ситуацій. Такою ж схемою гість радить скористатися і Херсону.

-Плата за водопостачання має відповідати реальним цінам, беручи до уваги субсидії або якісь знижки на водопостачання. І одним із ціноутворюючих факторів є амортизація водовідведення і водопостачання, адже кожні 25-30 років необхідно замінювати систему труб, інакше вона просто вийде з ладу. Тому ви маєте підрахувати, скільки буде коштувати повністю замінити систему водопостачання і передбачити, що приміром 4% на ці витрати вже цього буде закладено у ціну на водопостачання, щоб потім ці кошти використати. Також ремонтувати систему водопостачання необхідно щороку, якщо ви це робитимете, не буде таких втрат води, а отже, не підвищуватиметься ціна на неї, - розповів експерт.

За таким самим принципом, на думку Нойгауза, можна вирішувати будь-які комунальні, екологічні проблеми і навіть ту, що пов’язана з утилізацією сміття. При чому, він впевнений, що головне – якісний проект, а гроші обов’язково знайдуться. Гість зазначив, має інформацію – бюджети українських міст здебільшого профіцитні, на відміну від німецьких, дефіцитних, щоправда, там зовсім інша система розподілу коштів. Але як бути з корупцією, яка з’їдає будь-який бюджет, а результату в місті як не було, так і нема? Пан Нойгауз впевнений – вся справа в самих українцях, які обирають не ту владу, а потім самі ж і скаржаться на корупцію.

-Я вже достатньо давно буваю в Україні і бачу, які великі суми витрачаються на вибори мера чи когось іншого, це непідйомні суми, наприклад, для Німеччини, такі гроші ніде не витрачають на вибори. У Берліні ніхто з кандидатів не витрачатиме такі суми, щоб стати депутатом і люди з них спитають за ці кошти. Тут все не так. Чомусь голосують за тих, в кого є багато грошей, при чому які заробили їх не тим, що багато працювали, а за рахунок якихось схем і т.д. І я не розумію менталітету українців, чому ви за них голосуєте?, - дивується іноземний експерт.

Сам Нойгауз, ясна річ, людина європейського менталітету. Каже, що віце-мером працював винятково за зарплату, бо коли йдеш на таку посаду, про бізнес треба забути…

-Я отримував не дуже високу зарплату, десь у чотири рази більшу за мінімальну. Але її було достатньо, щоб забезпечувати родину і вести нормальний спосіб життя. На хабар чи інші корупційні схеми, я просто скажу «ні», тому що це суперечить загальному благу міста. Все просто – я взяв і підрахував, якщо хочу прожити 80-85 років, хабар, на який чисто гіпотетично можна було б погодитися, мав би становити не менше мільйона євро. Але якщо хтось би і запропонував мені таку шалену суму, я б її взяв, а потім упіймався на хабарі, то мав би повернути і цей мільйон і ще б і пенсію в мене відібрали. Тому моє рішення – ні, - зізнався гість.

Звісно, для херсонців, присутніх на зустрічі, багато з чого, озвученого закордонним експертом, здалося дивиною. Нас щиро вражає, як чиновник на великій посаді може працювати на благо міста чи країни і це має бути правилом для кожного представника влади. Але ж треба вірити у краще, а ще – змінювати, і себе, і місто, і країну. На те і є зустрічі з такими спікерами, неординарними особистостями.

Новини по темі

Коментарі

Нет ни одного комментария

Залишити коментар

Останні новини

Останні відеорепортажі

Останні фоторепортажі

ТОП Новин тижня

наверх

Підписатися на новини

Підписатися на новини

Запропонувати новину

Запропонувати новину