Pik
Сьогодні, 26 Февраля 2021
Спецрепортаж
21.08.2017
1206
0

Реформа децентралізації - люди бачать результат

На Херсонщині перебувають представники Міжнародного республіканського інституту

З робочим візитом на Херсонщину прибули представники Міжнародного республіканського інституту в Україні, передає ПІК.

МРІ – некомерційна організація, яка проголошує своєю метою надання допомоги країнам у будівництві демократії.  Представництва організації працюють більш, ніж у 30-ти країнах. В Україні МРІ взяло на себе тренінгову функцію громад з питань однієї з найголовніших реформ - децентралізації.

Про повноваження і відповідальність

Сьогодні, 21 серпня, у будівлі Херсонської ОДА, відбулася зустріч представників Міжнародного республіканського інституту з керівництвом області та очільниками об’єднаних територіальних громад. 

Андрей Гордеев

«Міжнародний республіканський інститут – це структура, створена як донорська організація, і сьогодні є певні успіхи в тому, що ми налагодили діалог для можливості бачення процесів у нашій області. Сьогодні процес децентралізації дає громадам певні повноваження. Правильно розпоряджатися цими повноваженнями – від цього залежить успіх всієї реформи і я, наприклад, зацікавлений, аби він був очевидним для мешканців нашої області. Це реформа, яка перекладає ресурси повноважень на місця, але і відповідальність на місця», - зазначив у вступному слові голова Херсонської ОДА Андрій Гордєєв. 

Реформа, що базується на працелюбстві

Зі свого боку директор Міжнародного республіканського інституту в Україні Майкл Дракмен засвідчив, що МРІ Херсонщині надаватиметься будь-яка підтримка у сфері навчань та консультацій представників ОТГ.

 директор Міжнародного республіканського інституту в Україні Майкл Дракмен

«Впевнений, важко навести іншу реформу в Україні, яка б базувалася на працелюбності людей, здатних реалізувати саму реформу. Наша організація, яка працює в Україні вже понад 20 років, останніми роками сконцентрувала свою увагу на роботі з місцевими громадами та політичними партіями. У нас є велика програма проведення соцопитувань і фокус-груп для того, щоб мати уявлення про думку людей на місцях. Тенденція, яку ми бачимо останніми роками - це те, що громадяни на місцях все більше підтримують місцеву владу, адже довіра до національної влади падає. У Херсонську область ми прибули для того, щоб бути максимально корисними», - розповів Дракмен.

 

За два роки в Україні утворилися 530 ОТГ, в результаті чого практично у 7 разів збільшився фінансовий ресурс громад. На Херсонщині вже створено 14 об’єднаних територіальних громад у 8 районах. Крім, того ЦВК  призначено вибори в 10-ти ОТГ, які відбудуться 29 жовтня цього року.

 директор Міжнародного республіканського інституту в Україні Майкл Дракмен

Ще 2 ОТГ (Роздольненська та Долматівська) отримали висновки щодо відповідності проектів сільських рад стосовно добровільного об’єднання територіальних громад Конституції та законам України.

Загальна чисельність населення об’єднаних територіальних громад Херсонщини становить 104,2 тис., що складає майже 10% населення області.

Процес незворотній

«Це зовсім новий стиль управління, громади отримали розширені повноваження і тепер напряму спілкуються державою, маючи 60% прибутків, зокрема, податкових надходжень. Ця реформа направлена на людей, щоб вони на місцях відчули себе господарями своєї землі. Звичайно, ці процеси, як і кожна реформа, не проходили гладко. Далася взнаки і позиція певних політичних партій, які заради піару заявляли, що дана реформа – це геноцид села, яке, мовляв, пропаде, і позиція чиновників місцевого самоврядування, які не хочуть залишати свої місця. Але цей процес став незворотнім», - розповів в.о. першого заступника голови Херсонської ОДА Дмитро Бутрій.

Бутрий

Згідно з розподілом, затвердженим постановою Кабінету міністрів України від  07 червня 2017 року про розподіл субвенцій цьогоріч на формування інфраструктури об’єднані територіальні громади Херсонщини отримають від держави понад 52 мільйони гривень. Крім того, за рахунок державної субвенції місцевим бюджетам реалізуються 8 проектів, спрямованих на соціально-економічний розвиток окремих територій. Йдеться про Мирненську, Гладківську, Зеленопідську та Каланчацьку ОТГ. Також об’єднані громади отримали можливість залучитися  до участі в  міжнародних програма, зокрема, “DOBRE”, яка впроваджується за підтримки Агенції з міжнародного розвитку США (USAID).

Люди бачать результат – кажуть керівники ОТГ

Під час зустрічі в ОДА своїм досвідом участі у реформі з децентралізації поділилися голови об’єднаних територіальних громад. Володимир Зінчук - голова однієї з найбільшої на Херсонщині ОТГ - Каланчацької об’єднаної територіальної громади, яка нараховує понад 16-ти тисяч населення та має 63 тис. га землі, розповів:

Під час зустрічі в ОДА

«Ми об’єдналися у грудні 2016 року і перед нами одразу постала проблема завершення року і початку. Держава передала освітню, медичну субвенції, а ще додаткову субвенцію. Відсутність бюджету, плану соціального економічного розвитку не давали можливості вступити в новий рік і розвивати ОТГ, але за короткий час всі ці проблеми були вирішені, ми працювали практично 24 години на добу, не зважаючи на новорічні свята.  І, можна сказати, що процес, необхідний для розвитку освітньої, медичної галузей та інших структурних підрозділів ОТГ, був запущений і дав змогу вже у січні прийняти бюджет об’єднаної громади, створити підрозділи, які б управляли всією інфраструктурою громади, і забезпечити фінансування, перш за все це зарплати вчителям та медпрацівникам. І саме це дало змогу повірити у перспективи громади», - зазначив Володимир Зінчук.

А як розповів, голова Асканія-Нова об’єднаної територіальної громади Віталій Свінцицький, перед об’єднанням бюджет Асканії-Нова складав 2 млн. 400 тис. гривень. Зараз же  власні надходження, вже для ОТГ, становлять 10 мільйонів гривень, а загальний бюджет, за рахунок медичної та освітньої субвенцій - 33 мільйони гривень.

«У нас 7 населених пунктів, крім Асканії-Нова, там не знали, що таке освітлення вулиць, ремонт доріг, нормальне водопостачання, але зараз люди бачать результат. Хоча, звісно, ми отримали не повноваження та ресурс, а ще й ми шалену відповідальність», - зізнався Віталій Свінцицький.

ОГА

Донорські проекти для ОТГ

Також перед присутніми виступила координатор регіонального офісу реформ з децентралізації та розвитку Оксана Сілюкова, яка розповіла про можливість участі ОТГ у донорських проектах.

«Сьогодні ми виконуємо своєрідну координуючу функцію програм та проектів, які є в ОТГ, тому що більшість донорських проектів зосереджують свою діяльність в окремо визначених громадах, принаймні добру у нас це працює в Асканійській, Музиківській, Кочубеївській і зараз буде працювати в Присиваській і Чаплинській громадах. Це 5 громад, які були відібрані, і вже з початку листопада 2017 року таких громад буде 25. Це досить складне завдання – визначити, які проекти будуть працювати з громадами і таким чином скоординувати діяльність, щоб це працювало на всі громади і всі громади мали змогу залучати інвестиції. При цьому позиція нашої установи така, що донорські проекти, підтримка міжнародних організацій це добре, але ж громади мають розвиватися самі з тим, щоб через декілька років вони мали можливість ефективно працювати без державної підтримки, маючи ресурси розвитку», - резюмувала пані Сілюкова.

Звісно, обговорювали на зустрічі і проблеми децентралізації в Україні. Це не повна відповідність законодавчої бази тим процесам, які відбуваються на місцях, відсутність кваліфікованих кадрів у громадах, здатних якісно впроваджувати реформу, недостатня поінформованість представників ОТГ про переваги об’єднання. Все це необхідно вирішувати на рівні влади, як державної, так і місцевої. Втім, без проблем не впроваджується жодна реформа, і не лише в Україні.

Робочий візит представників Міжнародного республіканського інституту триватиме на Херсонщині декілька днів, зокрема, гості мають наміри відвідати певні ОТГ.

 

Автор: Марина Савченко

Новини по темі

Коментарі

Нет ни одного комментария

Залишити коментар

Останні новини

Останні відеорепортажі

Останні фоторепортажі

Зараз читають

наверх

Підписатися на новини

Підписатися на новини

Запропонувати новину

Запропонувати новину