Pik
Сьогодні, 25 Березня 2019
09.07.2018
765
0

Картини в Херсоні: через Українську революцію та Світову війну

Картини в Херсоні: через Українську революцію та Світову війну

У Херсонському обласному художньому музеї  ім. О.О.Шовкуненка є дві картини, доля яких тісно пов’язана з історією України і самі вони "з історією", як то кажуть, передає ПІК

Картину «Казка» художника Михайла Жука, представника українського модерну ХХ століття, яка зберігається у фондах музею у Херсоні, нині багато репродукують.

«Є багато замовлень від видавництв і мистецтвознавців, які досліджують українське мистецтво», - розповідає Владислава Дяченко, заступник директора з наукової роботи обласного художнього музею імені Шовкуненка.

«Казка» була створена у 1914 році під час перебування Михайла Жука у Чернігові, коли він познайомився з Михайлом Коцюбинським і гостював в його домі.

Художник Михайло Жук народився на Херсонщині, у Каховці, отримав європейську освіту – навчався у Краківській академії красних мистецтв. Повернувся в Україну – жив та працював у Києві, Одесі. У Києві він навіть став одним із засновників Української Академії мистецтв, яка відкрилася у 1917 році. Був серед перших педагогів, професорів Академії, каже Владислава Дяченко.

«Михайло Жук брав активну участь в Українській революції 1917 року. І його картина «Казка» вперше була репрезентована на виставці професорів Української Академії мистецтв у будинку Центральної Ради УНР», - розповідає вона.

У Херсон картина потрапила у 1975 році, з приватної колекції одеського колекціонера Володіна – «Казку» придбав музей.

Ще одна картина – українського художника Михайла Холодовського «Пізня осінь», яка теж знаходиться у Херсонському обласному художньому музеї, має не менш цікаву історію. Цікаво як вона потрапила у музей, і як її зберегли під час Другої світової війни.

Сам художник не такий відомий, як Михайло Жук – він більше знаний серед музейників. «У нашій колекції, на жаль, лише одна його робота – «Пізня осінь», - зазначила Владислава Дяченко. – А потрапила вона у Херсон завдяки зусиллям князя і художника Миколи Гедройця, серед інших експонатів для першого художнього у місті музею, створеного у 1912 році. Музей витончених мистецтв отримав тоді експонати із Санкт-Петербургу.

За словами Дяченко, це була невеличка колекція, але вона заклала основу, щоб далі цей музей розвивався, нарощував фонди. Серед цих перших експонатів, які стали поштовхом для створення першого художнього музею у Херсоні, і була картина Михайла Холодовського. Вірогідно, її закупили під час академічних виставок.

Коли розпочалася Друга світова війна, картина знаходилась у колекції Херсонського міського музею. А після того, як Херсон було окуповано, колекцію музею переглядали окупанти, щоб вивезти у Німеччину. «Найдорожча частина колекції – художня. Ця картина була у списку цінностей, які мали бути вивезені», - каже Владислава Дяченко.

Працював тоді у музеї науковим співробітником художник Георгій Курнаков. Як саме йому вдалося сховати картину достеменно не відомо. Проте саме «Пізня осінь» лишилась у Херсоні. «Усі решта експонатів, які були вивезені до Німеччини, зникли назавжди і у Херсон не повернулися. Лишився лише їх перелік та опис. Власне, врятована для України лише картина Михайла Холодовського», - повідомила заступник директора з наукової роботи обласного художнього музею імені Шовкуненка.

Чому саме її врятував Георгій Курнаков – можна лише здогадуватись. «Можливо, тому, що він сам був художником-пейзажистом. Крім того, він також був членом товариства художників-киян. Припускаю, вони навіть могли перетиналися з Михайлом Холодовським. Але так сталося: було ж багато інших творів, але саме до цієї картини серце прикипіло», - вважає Владислава Дяченко.

 Ірина Феш

Під час підготовки матеріалу використані матеріали Укрінформу

Г-1252 Казка 

Новини по темі

 

Коментарі

Нет ни одного комментария

Залишити коментар

Останні новини

Останні відеорепортажі

Останні фоторепортажі

ТОП Новин тижня

наверх

Підписатися на новини

Підписатися на новини

Запропонувати новину

Запропонувати новину