Pik
Сьогодні, 22 Січня 2019
21.12.2018
472
0

Як Херсонщина житиме з помісною церквою

Як Херсонщина житиме з помісною церквою

15 грудня увійде в історію України як знаменний день, коли країна отримала єдину помісну церкву. Нагадаймо, таке рішення прийняв об’єднавчий архієрейський собор, який відбувся на території однієї з найголовніших святинь України – Софії Київській, передає ПІК.

Митрополитом Київським і Всієї України, предстоятелем Православної церкви України було обрано Епіфанія – до цього часу митрополита Переяславського і Білоцерківського УПЦ КП, намісника патріарха Філарета.

Вчора, 20 грудня Верховна Рада України прийняла закон про зобов’язання УПЦ МП змінити назву, вказавши свою приналежність до Росії. Себто, звучати це має не інакше, як Російська православна церква. Рішення підтримали 240 народних депутатів із 289-ти присутніх у залі.

Що означає поява помісної церкві в Україні і як це позначиться на релігійній громаді, зокрема, нашого південного регіону? Роз’яснення у доволі непростій темі на прес-конференції у «Новому дні» дали архієпископи – Сімферопольський і Кримський Климент, Херсонський і Таврійський Даміан і Херсонський і Миколаївський Борис.  

-У нас один Бог і розділення - це злочин. Розділень зараз достатньо – і війни, і різноманітні випробування, труднощі життя, це ні до чого доброго не приведе. Але, завдячуючи Господу, ми дочекалися такого прекрасного дня, такого свята – об’єднання церков України», - розповів владика Даміан.

Владика Даміан, який майже 20 років очолював Херсонську і Таврійську єпархію УПЦ КП, попри свій досить поважний вік і слабке здоров’я був присутній на архієрейському соборі в Києві, адже таку історичну подію він оминути не міг. Високопресвященнійший розповів, як всі учасники собору довго молилися перед його відкриттям, у Бога просили волі на об’єднання православних церков в єдину помісну українську.  

Єпископ Херсонський і Миколаївський Борис, який до цього часу очолював єпархію Української автокефальної церкви, теж був присутній на об’єднавчому соборі і розповів, що тиждень до важливого заходу фактично провів у потягах, адже необхідно було вирішити купу невідкладних справ, щоб взяти участь у зібранні у Софії Київській.

«Православна церква України ніколи ще в своїй історії не мала прямих зовнішніх контактів. УПЦ Московського патріархату мала і має контакти виключно через Москву, натомість новостворена православна церква України отримала такі повноваження самостійно розбудовувати взаємини з іншими православними церквами і, як зазначено у статуті, релігійними та іншими організаціями. І вже є перші плоди, наприклад те, що офіційно Ватикан визнав факт собору і факт виборів митрополита Київського і всієї України. У неділю зразу ж новообраний блаженнійший Єпіфаній мав честь відслужити на цій вже історичній літургії у Михайлівському Золотоверхому соборі і за чином згадував усіх інших православних очільників світу. Натомість у літургії в Константинополі Єпіфанія, як Київського митрополита, згадували в числі очільників православних церков. Це є факт взаємовизнання, - розповів владика Борис.

Також Преосвященнійший Борис зазначив, що після створення Української православної церкви жодне інше релігійне об’єднання не має права використовувати назву, схожу на цю, очевидно, він натякав саме на УПЦ МП, в якому не підтримали об’єднавчий собор і ідею помісної церкви.

-Ми можемо говорити про те, що Православна церква України після реєстрації статуту може абсолютно обгрунтовано подавати в суд на будь-яку іншу організацію в Україні, яка…має в назві слова православна або українська, оскільки вони не мають права так називатися. Може виникнути процес подібний до того, що виник у греко-католиків і такої їхньої групи, яка називалася правовірна греко-католицька церква. І тоді греко-католики відстояли в законний спосіб право, щоб не було жодної іншої організації з аналогічною назвою. Ми, безперечно, не будемо спішити з такими позовами, однак усвідомлюємо, що така юридична можливість виникає,- зазначив владика Борис.

Що ж чекає Україну у зв’язку з появою помісної церкви. Спікери на прес-конференції розповіли, що вже 6 січня, на Святвечір, має відбутися архієрейський собор, але вже Української православної церкви, на якому приймуть рішення про томос. А вже після цього в УПЦ почнуться установчі процеси. До цього Верховна Рада має прийняти ще низку законів, які регламентуватимуть діяльність єдиної Православної церкви в Україні.

-І, можливо, на тому соборі будуть присутні і архієреї, які зараз належать до РПЦ, ми на це сподіваємося. Що стосується подальшої роботи – думаю, що проблем щодо того, що об’єдналися єпископи, які належали до різних релігійних установ, не буде. Сподіваюся нові закони чітко пропишуть процес переходу храмів. Стосовно тих, хто не захоче переходити в єдину українську помісну православну церкву, згідно прийнятого закону чітко виписана стаття про Російську православну церкву в Україні, вони залишаться під юрисдикцією патріарха московського. Що стосується переходу парафій із одної юрисдикції в іншу, зараз є закон України про свободу совісті і релігійні організації і там це все виписано, - розповів Архієпископ Сімферопольський і Кримський Климент.

Також Климент нагадав, що церква в Україні і Росії існують за кардинально протилежними принципами. В РФ це самостійна юридична особа і все майно належить одноосібно їй, тож громада, яка наважиться перейти в іншу конфесію, автоматично залишається без храму. В Україні ж все майно належить церковній общині і вона сама вирішує, що їй з ним робити і в якій церкві бути.

-Звісно, наші опоненти чекають провокативних дій, щоб сказати – бачите, організувалася нова структура. Вона ще не увійшла в православну сім’ю, але вже почалися беззаконня. Так навіщо нам давати привід там, де його взагалі не може бути. Ані з мого боку, ані з боку владики Бориса, ані з боку владики Даміана не буде насильства, а от до людей, які захочуть перейти, може бути насильство. І тут треба, щоб вже наші правоохоронні органи контролювали ситуацію, що адміністрація контролювала і примушувала виконувати законодавство України. І те, що ієрархи УПЦ МП не змогли прибути на собор, хоча і підписали, свідчить про те, що там дуже складна ситуація, - зазначив владика Климент.

Нагадаймо, Україна не єдина в світі країна, яка здобуває автокефалію під час драматичних подій у своїй історії.

file

Новини по темі

Коментарі

Нет ни одного комментария

Залишити коментар

Останні новини

Останні відеорепортажі

Останні фоторепортажі

ТОП Новин тижня

наверх

Підписатися на новини

Підписатися на новини

Запропонувати новину

Запропонувати новину