Pik
Сьогодні, 10 серпень 2020
Інтерв’ю
28.07.2019
1641
0

Інтерв’ю з Андрієм Ткаченком, лідером Громадського об’єднання «МИ-Херсонці»

Інтерв’ю з Андрієм Ткаченком, лідером Громадського об’єднання «МИ-Херсонці»

– Ви займаєте активну громадську позицію щодо викривання корупції , Ваш профіль – бюджети міста та області.
У соціальних мережах Вас називають «мєнтом».
Де міф, а де факти?

– Мешкаю в Херсоні з п’ятирічного віку. Закінчив школу, тут живуть мої батьки, живуть та навчаються мої діти. Після закінчення школи у 1995 році я вступив до Херсонського юридичного інституту, в 1998 році його закінчив, отримав спеціальність «Правоохоронна діяльність», молодший юрист-спеціаліст. Отримав спеціальне звання лейтенанта міліції і пішов служити в органи внутрішніх справ. Почалася моя кар’єра з оперуповноваженого Управління по боротьбі з організованою злочинністю УМВС України в Херсонській області.

Дійсно, я проходив службу в органах внутрішніх справ, а з приводу кліше «мєнт», ви знаєте, якщо розбирати це поняття, то це мабуть – міліціонер з принциповою позицією.

Протягом усієї своєї служби дуже важко, але тримав принципову позицію,
не був замішаний ні в яких схемах, пройшов досить нелегкий шлях від оперуповноваженого до заступника начальника Управління по боротьбі з організованою злочинністю, від лейтенанта міліції до наймолодшого в Україні, на той час, підполковника міліції. Достроково отримав це звання за відданість службі та за результативну діяльність у підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю у сфері економіки та протидії корупції.

За цей час було ліквідовано десятки організованих злочинних угруповань в економічній сфері, були повернуті сотні мільйонів гривень збитків державі, які були завдані цими угрупованнями, було повернуто майно територіальним громадам. До речі, майно нашого «Зеленого театру», яке знаходиться у центральному сквері, теж було повернуто якраз завдяки діяльності підрозділу, який я на той час очолював.

На жаль те, що зробили пізніше із цим майном – це вже якраз запитання до органів місцевої влади і управління. Чому повернуте майно прийшло до такого стану.

Інтерв’ю з Андрієм Ткаченком, лідером Громадського об’єднання «МИ-Херсонці»

 – У 2011 році Ви звільнилися за вислугою років. Чому, маючи такий досвід та вплив, Ви не продовжили працювати в цій сфері?

Я теж думав, що буду рости, буду отримувати досвід, спеціальні знання і зможу потім докладати зусиль, використовувати їх якраз у боротьбі з організованою злочинністю, але Ви правильно зазначили – я звільнився
з 1 січня 2011 року в період, коли президентом був Янукович.
Той час його президентства дійсно можна назвати режимом, бо реально він був спрямований на ліквідацію осередку сильних та справжніх спеціалістів, які мають досвід і знання в правоохоронній системі. Тому режиму не було вигідно, щоб правоохоронці були сильними і щоб вони здійснювали саме боротьбу з організованою злочинністю, тим паче у сфері економіки і у корупції, тому що представники цього режиму вибудовували та були задіяні у всіх тіньових схемах.

Вас поставили перед фактом?

– Поставили не особисто мене перед фактом. Перед фактом поставили всіх співробітників, які вже мали на той час вислугу років більше двадцяти. Були створені такі умови, які не давали можливості надалі розвиватися і чесно служити. Тому я не один прийняв таке рішення, таке рішення прийняло, мабуть, 80% людей із досвідом. Вони прийняли рішення звільнитися саме через незгоду із діями верхівки, які вчиняли представники, на той час, правлячої еліти.

Що відбулося далі? Звільнився з 1 січня 2011 року, а у травні цього ж року, буквально через 5 місяців, вже була ліквідована навіть посада, яку я займав, а пізніше, через декілька років, взагалі було ліквідовано Управління по боротьбі з організованою злочинністю.

Інтерв’ю з Андрієм Ткаченком, лідером Громадського об’єднання «МИ-Херсонці»

–Голова ОДА Юрій Гусєв ініціював аудит бюджету Херсонщини. Створив комісію, яка перевіряє використані бюджетні кошти області.
Ви є членом цієї комісії, скажіть як і хто увійшов до її складу? Також про прогнози стосовно результативності цієї перевірки.

Я в громадському секторі з’явився у 2014 році, зайняв таку активну позицію. В мене є знання і досвід саме у протидії корупції і виявленні злочинів у сфері економіки. Служити державі можливо і в громадському секторі, тим паче з моїм фахом, знаннями і досвідом у виявленні економічних злочинів.
Мене, як і всіх нормальних людей, обурювало і обурює, що відбувається у Херсоні, і нас таких чимало. Тому ми об’єдналися з групою однодумців з метою – розвивати Херсон та область, бо нам же тут і жити.
Я впевнений, що розвиток області та міста неможливий без протидії корупції. Тому на громадських засадах, розпочав виявлення фактів економічних злочинів.

Інтерв’ю з Андрієм Ткаченком, лідером Громадського об’єднання «МИ-Херсонці»

За моїми заявами було порушено близько двадцяти кримінальних проваджень у сфері розкрадання бюджетних коштів, майна територіальної громади, порушення земельного законодавства, фактів корупції.

На жаль, жодне із цих кримінальних проваджень не було доправлено до суду і ніяке рішення по ним прийняте не було. Виявилося, що нам самим потрібно було цю інформацію отримати, опрацювати, відправити до правоохоронців, переконати їх статтями закону, що є склад злочину. Виявляється, що ще потрібно кожного дня контролювати правоохоронців, щоб вони належним чином здійснювали досудове розслідування! Де громадськість, а де слідчі дії?

У мене було сподівання на ефективну роботу, тому що я так працював, так працювали мої колеги. Якщо інформація якась надходить, тим паче перевірена, ми зосереджували усі зусилля на те, щоб винні були притягнуті до відповідальності, щоб були відшкодовані збитки.

Був як і всі ми – мрійником! Бо виявилось, що нинішні правоохоронці діють пасивно. Практично бездіють. Може через завантаження, може через відсутність знань, усе буксувало. Тому зрозумів, що витратив цілий 2016 рік марно. Мене це обурило і ми трохи перепрофілювали діяльність своєї організації, бо на той час вікно можливостей для реалізації своїх знань було закрите і корупційні та кримінальні справи, по всій державі, лише підтверджують, що Херсонщина не єдина в цих проблемах.
Маю сподівання, що вікно можливостей знову відкривається і я зможу реалізувати саме антикорупційний досвід. Бо прийшов новий керівник області і одне із перших його розпоряджень – про створення комісії з проведення комплексного аудиту використання бюджетних коштів у Херсонській області.

До якої увійшли представники ДФС України, Управління податкової поліції, представництво аудиторської служби України, обласного фінансового управління, представники Управління внутрішнього аудиту облдержадміністрації та представники громадських організацій. Особисто щодо себе я скажу, що окрім функції контролю від громадськості я ще можу бути корисним, як фахівець по виявленню економічних злочинів, бо маю юридичну освіту та економічну за спеціальністю «Облік та аудит».

Інтерв’ю з Андрієм Ткаченком, лідером Громадського об’єднання «МИ-Херсонці»

 -Чи можете озвучити конкретні результати роботи, які були напрацьовані комісією?

- Комісія розпочала свою роботу два тижні тому. На першому засіданні був присутній голова ОДА. Він поставив чіткі завдання і роз’яснив, що хоче побачити результати, зробити їх публічними і нагадав вислів Маргарет Тетчер, що немає ніяких державних коштів, є лише кошти платників податків.
Зокрема на чому зосереджуємося:

-на джерелах надходження бюджетних коштів до Херсонської області;
-на програмах;

-на використанні коштів державного фонду регіонального розвитку;

-на реалізації місцевих програм.

 Тому є чітке завдання:

Перше: куди бюджетні кошти йшли, які об’єкти будувалися, чи є порушення під час проведення тендерних закупівель, ефективність використання цих коштів, повнота їх використання.

Друге: виявлення системних порушень, які виникали під час освоєння бюджетних коштів.

Інтерв’ю з Андрієм Ткаченком, лідером Громадського об’єднання «МИ-Херсонці»

Для чого це необхідно?

Для того, щоб на підставі цього аналізу напрацювати систему запобіжників, щоб не дозволили в подальшому порушувати бюджетне законодавство,
щоб запобігати скоєнню злочинів у сфері економіки.

Час на роботу комісії – до 15 серпня. При тому, що до 1 серпня вже повинен бути готовий проект висновку, фактично акт. 

А потім буде ще два тижні на його доопрацювання. 15 серпня передбачається, що вже буде готовий акт з яким може ознайомитися голова облдержадміністрації та зацікавлені особи.

Я звернувся публічно через Фейсбук до мешканців Херсонщини з проханням надати інформацію про конкретні факти, якщо хтось володіє такими. Взяв на себе функцію з’ясувати конкретні проблемні питання, які хвилюють саме представників громадськості. Їх можна буде опрацювати в рамках діяльності цієї комісії, а потім в акті, якщо ми встигнемо перевірити конкретно, то ми дамо свої висновки, якщо не встигнемо, то у будь-якому випадку ці питання будуть включені в акт перевірки, а потім голова облдержадміністрація своїм розпорядженням зможе створити, або групи по проведенню службової перевірки у відношенні тих чи інших посадовців, або інформація буде направлена до правоохоронних органів.

– Чи можете озвучити конкретні факти?

– Наприклад, усіх цікавить виконання робіт по ремонту доріг на Херсонщині,
цікавить, які підприємства працювали. Є проблеми тендерних закупівель. Є питання у сфері будівництва, що стосується реконструкції, термомодернізації шкіл, садків, інших державних закладів.

Які комерційні структури вигравали тендери, чи прозоро вигравали, як потім вони розпоряджалися коштами, чи не були завищені ціни. Такі факти наявні, є точні об’єкти, є назви комерційних структур і є запитання, наприклад, в тендерних закупівлях брали участь суб’єкти господарювання у відношенні яких були відкриті кримінальні провадження щодо фіктивності цих підприємств. Тобто у них відсутній персонал, техніка, відсутній офіс, нічого немає. Це така мильна бульбашка, яка існує лише на паперах. Ми передамо ці матеріали з перевіреними фактами до правоохоронних органів і будуть відкриті кримінальні провадження.

Інтерв’ю з Андрієм Ткаченком, лідером Громадського об’єднання «МИ-Херсонці»

– Як просувається справа стосовно мостопереходу ?

Всіх хвилює мостоперехід. У дослідженні всього ланцюга використання бюджетних коштів вже є питання, але на них може дати відповідь лише слідство, тобто правоохоронні органи . На скільки відомо мені – там давно вже відкриті кримінальні провадження. Не все йде так швидко, як хотілось би, але зараз активно включилася громадськість – сподіваюсь все буде доведено до логічного завершення. Наша громадська функція – здійснити контроль, щоб усі механізми спрацювали, щоб ніякі питання не були заговорені.

До речі, деякі керівники департаментів, структурних підрозділів, до яких є більше всього запитань, чомусь вважають, якщо вони зараз не допустять нас до перевірки, то уникнуть і перевірки, і відповідальності, а завтра, наприклад, звільняться, і не будуть нести відповідальності. Це самообман.

На сьогоднішній день знищити всі документи неможливо. Дуже багато документообігу дублюється через електронні документи, державні закупівлі. Можна здійснити перевірку контрагентів, які використовували ці кошти. Якщо у той період, коли ти займав посаду керівника, або особи відповідальної за використання цих коштів, був скоєний злочин, якщо у той період було завдано збитків державі - ти будеш нести відповідальність незалежно від того, займаєш ти сьогодні цю посаду, чи не займаєш.

Усі факти будуть задокументовані. Я впевнений, що відкриті кримінальні провадження будуть доведені до кінця, а винні особи мають понести кримінальну відповідальність, а також відшкодувати збитки регіону і державі. Це принципова позиція.

Новини по темі

Коментарі

Нет ни одного комментария

Залишити коментар

Останні новини

Останні відеорепортажі

Останні фоторепортажі

Зараз читають

наверх

Підписатися на новини

Підписатися на новини

Запропонувати новину

Запропонувати новину