Pik
Сьогодні, 19 Січня 2021
Ексклюзив
09.08.2017
1668
0

Хто захистить херсонців?

Хто захистить херсонців?

Чи можуть екологи та місцева влада здобути перемогу та відстояти інтереси громади, якщо противник – крупний бізнес? Історія конфлікту навколо птахофабрики у Чорнобаївці свідчить – система працює…але на тих, у кого є гроші, передає ПІК

 Страждають люди і природа

Згадаймо, у 2015 році пішли скарги людей та звернення екологів до Департаменту екології та природних ресурсів ОДА стосовно діяльності філії «Чорнобаївське» ПАТ «Птахогосподарство «Червоний прапор» (м.Київ). Скаржились на те що підприємство працює без очисних споруд та послідосховищ, що стічні виробничі води скидаються у Вірьовчину, необроблений пташиний послід - на землях біля сіл Східне і Петрівка.

«Аромати», антисанітарія – все це впливало на стан навколишнього середовища і, відповідно, на здоров’я місцевих жителів.

Департамент ОДА ініціював у 2015 році створення робочої групи - залучили правоохоронні органи, екоінспекцію, тих, хто реально може, при бажанні, «привести до тями» господарів підприємства. Головне було – провести перевірки, незважаючи на супротив господарів підприємства. Така робоча група була створена розпорядженням голови ОДА від 25 вересня 2015 року №563.

І результат проведених перевірок підтвердив, що екологічне законодавство було порушене. Виїзд 8 жовтня - тут тобі і відмова представників підприємства від участі у роботі групи, у доступі до виробничих об’єктів , до очисних споруд, місць видалення відходів, до артезіанських свердловин.

Зате представники підприємства переконували, що там все робиться як треба: курячий послід транспортними стрічками подається у вантажівки та вивозиться, трупи птиці збирають у металеві контейнери, потім переміщаються в холодильні установки. А звідти вивозяться на утилізацію.

Але перевірка свідчить – документально було підтверджено, що підприємство здійснювало протягом 2015 року водозабір об’ємом 71,299 тис. куб.метрів без дозволу на спеціальне водокористування.

Паспорти місць видалення відходів підприємствам не погоджувались, інформацію про наявність у підприємства введеного в експлуатацію послідосховища профільному департаменту тоді не надали і експерти вважали, що це свідчило про його фактичну відсутність. А вивезення посліду на поля без знезаражування забороняється.

Підприємство засмічувало земельні ділянки сільськогосподарського призначення на площі 31 га виробничими відходами, пташиним послідом. Також було виявлено перевищення забруднення повітря в районі села Петрівка.

Читайте також: Про те, що в роботі птахофабрики в Східному не все гаразд, ми писали ще в 2012 році. З того часу мало, що змінилося, якщо не брати до уваги, що виросли нові корпуси пташників - "Почему село Схидное разочаровано в инвесторе?"

30 грудня 2015 року на засіданні робочої групи прозвучала інформація: при перевірці птахофабрики виявили численні порушення. Також повідомили: власники підприємства відмовились надати затребувані екоінспекцією документи. Як результат, вирішили, що Державна екоінспекція, ГУ ветмедицини, управління Державної архітектурно-будівельної інспекції мали передати до органів досудового розслідування акти про результати проведення 23 грудня 2015 року позапланової перевірки філії «Чорнобаївське» ПАТ «Птахогосподарство «Червоний прапор».

А віз і нині там

Наче б то все йшло до того, що власників підприємства змусять працювати за законом. Слідчим відділенням Білозерського РВ УМВС розслідувалось кримінальне провадження за фактом порушення норм екологічного законодавства посадовими особами «Чорнобаївське». Досудове слідство встановило: у січні-квітні 2015 року птахогосподарство справді використовувало свердловини не маючи дозволів. Також досліджувалося питання про забруднення земель птахофабрикою. Держекоінспекція зробила розрахунок заподіяних державі збитків … трохи більше 8 тисяч гривень.

У листі від 23.05 2016 року підписаному тоді ще т.в.о. начальника ГУ Нацполіції А.Мєріковим та адресованому першому заступнику голови ОДА резюмувалось: «Враховуючи те, що службовими особами птахофабрики заподіяні незначні збитки довкіллю, слідчим Білозерського ВП Херсонського ВП ГУНП в Херсонській області винесена постанова про закриття кримінального провадження…за відсутністю ознак складу злочину в діях посадових осіб».

До речі, перемогли власники птахофабрики і в суді. При позаплановій перевірці 23-24 грудня, яка була проведена на підставі Ухвали слідчого судді Білозерського райсуду, встановили порушення, їх зафіксували актом перевірки від 24 грудня, керівнику філії виписали припис.

Спочатку птахофабрика звернулася до окружного адмінсуду Києва з позовом до Держекоінспекції про визнання протиправними дії екоінспекції щодо проведення позапланової перевірки «Чорнобаївської». Проте окружний адмінсуд у позові відмовив. Зате Київський апеляційний адмінсуд позовні вимоги щодо проведення позапланової перевірки та скасування припису задовольнив у повному обсязі. Таким чином, і поліція, і держекоінспекція у боротьбі програли.

Департамент екології звернувся у поліцію

Так працює система. Ми попросили прокоментувати ситуацію директора Департаменту екології та природних ресурсів ОДА Юрія Попутько.

«На жаль, функції нашого департаменту обмежені рамками законодавства. Проте ми не відступили і намагаємося знову привернути увагу до проблеми правоохоронців. 5 липня 2017 року Департамент звернувся до слідчого управління ГУ НП в області. Департамент висловив стурбованість ситуацією, що склалася на території села Східне в результаті забруднення навколишнього середовища птахофабрикою компанії «Авангард». Так, система забуксувала, проте ми будемо штовхати її вперед, бо в результаті викидів в атмосферу, забруднення небезпечними відходами страждають люди. Ми просимо здійснити перевірку дотримання правоохоронного законодавства, а саме порушення Законів України «Про охорону атмосферного повітря», «Про відходи», «Про охорону навколишнього природного середовища» на території села Східне. Так що спокійно спати власникам підприємства ми не дамо»,  відзначив директор Департаменту.

Новини по темі

Коментарі

Нет ни одного комментария

Залишити коментар

Останні новини

Останні відеорепортажі

Останні фоторепортажі

Зараз читають

наверх

Підписатися на новини

Підписатися на новини

Запропонувати новину

Запропонувати новину