Pik
Сьогодні, 20 Октября 2020
10.10.2020
552
0

Хто відповість за смерть породіллі з немовлям на Херсонщині?

Хто відповість за смерть породіллі з немовлям на Херсонщині?

Україну сколихнула трагедія в Нижніх Сірогозах. Внаслідок пологів у районній лікарні померли породілля і немовля. Фактом подвійного летального випадку зацікавилася поліція. У тому, що сталося, родина загиблих звинувачує лікарів. За своєю специфікою кримінальні справи, пов’язані з медициною, дуже складні, відтак, оцінку в даній ситуації може дати лише суд. Звісно, якщо розслідування буде об’єктивним і справедливим. Ми ж лише наводимо факти і точки зору сторін, які кореспонденту «Нового дня» вдалося зібрати під час виїзду в глибинку. 

До будинку Бородаїв сходиться люд: приїхали кореспонденти. У селі не приховують — дуже великі надії покладають на розголос надзвичайної події, яка сталася в їхніх тихих, таких далеких від обласного центру Верхніх Сірогозах. Тут не можуть зрозуміти, як так вийшло, що під час пологів, фактично одним махом на тому світі опинилися і огрядна жінка, яка ніколи не скаржилася на здоров’я, і довгоочікуване немовля. Звістка про смерть Оксани Лозової та її крихітки просто приголомшила односельців.

— Два життя втрачено, знаєте, для нас це трагедія. Ми, чужі люди, теж хочемо зрозуміти, де правда, а де що. Сподіваюся, мені народжувати вже не доведеться, але в нас є діти, за них переживаємо. У сусідніх районах немає пологового, всіх везуть сюди. Просто хочемо домогтися справедливості. Як воно так вийшло? — говорить місцева жителька Лариса Куракова.

— Чому вони не повідомили одразу, хоч би рідним зателефонували?! Коли пологи тяжкі були, можна ж було хоча б сказати. Може, там щось треба було. Вони як що, так зразу дзвонять, гроші, ліки везти. А чому в цей день не подзвонили? Значить, вони щось приховували. І вона померла, треба ж одразу в поліцію повідомляти, а вони ж не повідомили, — розповідає місцевий житель Володимир Шумак.

…Чоловік 36-річної Оксани вже понад два місяці як був у Польщі. Із заробітків Дмитро планував повернутися на початку жовтня, одразу після народження дитинки. Подружжя чекало на донечку, якій вже й ім’я підібрали.

«В Оксани є двоє дітей від попереднього шлюбу і в мене одна. Але ми дуже хотіли спільну. Ім’я придумали — Аня. Вона весь час говорила — Анютка, Анютка. Так і є Анютка…», — ці слова Дмитро Бородай говорить вже у статусі вдівця. В Україну йому довелося їхати раніше, на похорон. Люди кажуть, був він дуже страшний. Одна домовина — зовсім малесенька, в ній янголятко. У другій — мама, вся обкладена живими квітами. Їх Оксана так любила…

— Завжди обмінювалася з усіма насінням і розсадою. Вона в нас була господиня, в неї і закатки — повний підвал. Розумієте, вони купили цю хату, в них господарство, птиця, городи. Тут у нас один хлопець якраз копав город, коли Оксана їхала в лікарню, так вона каже: «Петю, ти копай, розбивай землю, а я приїду, буду садити часник». Золота була в мене невістка, — розповідає свекруха померлої Тетяна Бородай.

Мати Оксани вже старенька і мешкає далеко, аж на Одещині. Тому саме свекруха, хата якої по сусідству, стала для неї найближчою людиною, поки чоловік заробляв на добробут їхньої родини. До невістки жінка прибігла о 7-й ранку, тільки-но та зателефонувала, що відійшли води. Хутко мобілізувала односельця з машиною та й відправила Оксану до пологового. До райцентру — лічені кілометри. Тетяна Бородай запам’ятала невістку веселою, говорить, їхала в гарному настрої. Та й що могло статися, якщо це вже треті пологи?  Попередні — благополучні, он які дівчата ростуть, 17 та 11 років! До того ж, зо два тижні тому свекруха особисто супроводжувала Оксану до кабінету ультразвукового дослідження. Генічеська лікарня, фахівець чітко сказав: з плодом усе добре, лежить у правильному положенні. Ніякий кесарів розтин не потрібен, народить сама. Тільки склалося все, як у фільмі жахів…

— Це була 7.48 ранку. Вона мені написала: мені дали таблетку, я не можу говорити. Я написала: для чого? Вона відповіла — не знаю. Ну ми з нею домовилися, мовляв, не турбуватиму, бо сама знаю, що це таке. Як народиш, зателефонуєш мені. Вона — добре. Потім я її набрала, ніхто слухавку не взяв, дочка телефонувала і мама, але ніхто не брав, — пригадує свекруха померлої.

Вже ближче до 17-ї жінці зателефонувала акушер-гінеколог. У слухавці пострілом пролунало: «Ваша невістка померла…». Як це, так, може, це неправда, може, щось наплутали?.. А немовля, дитина де? Вкрай тяжка… Як же так?.. Свекруха зі старшою донькою Оксани одразу ж помчали до лікарні. Краєчком ока, здалеку, встигли поглянути на крихітку, яка лежала в реанімації. А вже на ранок надійшла нова вбивча новина — дитина теж не вижила… За словами Тетяни Бородай, перед родиною ніхто не вибачився, ба більше, не пояснив, чому так сталося, якщо не рахувати якогось непереконливого «ну, так буває»… У довідці з районного бюро судово-медичної експертизи зазначено, що причина смерті — анафілактичний шок внаслідок несприятливої реакції медпрепарату. Якого саме, там не написано. Згорьовані родичі впевнені, що медики щось замовчують і немало.

«Зробили все, що могли». У центральній районній лікарні запевняють, що діяли винятково за протоколом МОЗ. Акушер-гінеколог Тетяна Гладун у закладі працює 11 років. Вона  визнає, що сама вела Оксану Лозову протягом всієї вагітності й жодних передумов для кесаревого розтину в неї не було. Інакше відправили б породіллю на область, планово такі операції в Нижніх Сірогозах не роблять. Але, мовляв, вже під час переймів в Оксани все пішло не так. І в жінки, яка до цього народжувала двічі, виявився клінічно вузький таз…

«Клінічно вузький таз, таке буває. Цей діагноз можна поставити тільки в пологах, у другому їх періоді, тобто коли повне відкриття шийки матки, це вам скаже будь-який акушер-гінеколог. Буває і у восьмих пологах таке — невідповідність розмірів тазу матері і голівки плоду, це не анатомічне звуження тазу, таке виникає тільки під час пологів. Ми підняли жінку в операційну, яка на той час вже була помита під планову операцію хірургічну. Все швидко відмінилося. Після того, як ми дістали дитину, почалася в жінки кровотеча, атонічна, коли не скорочується матка взагалі. Згідно з протоколом, також затвердженим МОЗ, ми повинні були зробити їй ін’єкцію карбетоцину, це прописано в нас в історії. Ми зробили, матка не скорочувалася. Для зупинки кровотечі я наклала затискачі на маткові судини. Щоб ви розуміли, маткова кровотеча — це найсильніша, яка є в людському організмі. У мене не було часу там думати щось», — розповідає лікар Тетяна Гладун.

Далі, зі злів лікарки, зафіксованих на диктофон, вона прийняла рішення видалити пацієнтці матку, аби врятувати тій життя, оскільки кровотеча не припинялася. При цьому встигла доповісти про ситуацію директору лікарні, котрий замовив кров для породіллі з Каховки. І її оперативно привезли, оскільки там перебувала лікарняна машина. Сам директор (головний лікар) прибув в операційну, але саме у цей момент у пацієнтки сталася зупинка серця. Півтори години реанімування результатів не дали… Що ж до таблетки, про яку Оксана писала свекрусі, лікарка все заперечує.

— Розумієте, є протокол 782 МОЗ, там ця таблетка прописана. Якщо б я хотіла її дати, я б її дала і записала. Це простагландін, про який я вам кажу, мені немає сенсу його приховувати.

— Ви ж спочатку говорили: я таблетки даю всім породіллям, я їх купую за свої гроші, — не втримується чоловік загиблої, котрий приїхав до лікарні разом з журналістами.

— Я таке говорила? — перепитує лікарка.

 — Ну вона б сама чого писала «мені дали таблетку, і я не можу розмовляти»? Ви ж самі говорили, що даєте таблетки всім.

— Ви це особисто чули?

— Не чув, але дочка її чула…

У чоловіка, котрий втратив дружину з дитиною, інша версія подій.

«У головного лікаря якраз було 25 років подружнього життя, от вони, видно, там щось святкували. Дали таблетку і зараз кажуть, що нічого не давали. До неї не підходили. А потім, коли вже кинулися, вона вже, видно, помирала. Потягли на третій поверх, щоб там оперувати. І дитя не змогли врятувати, тому що вона вже була мертва. Якби була жива і одразу витягли дитя, то дитя було б живе 100%. …Знаю, що були збори в лікарні і там говорилося — хто виносить звідти інформацію? Тому зараз ця людина відкрито нічого не скаже», — говорить Дмитро Бородай.

Адміністрація Нижньосірогозької районної лікарні зайняла позицію, близьку до тієї, що озвучила акушер-гінеколог. Тут вже провели внутрішнє розслідування за фактом смертельних пологів.

«У даному випадку лікарями-акушерами-гінекологами надавалася вся можлива на той час медична допомога, згідно з протоколами, визначеними МОЗ, Національною службою здоров’я. Але, незважаючи на всі їхні дії, на жаль… Ретроспективно ми оцінили цю ситуацію як алергічна реакція на введення препаратів, дія яких була направлена на зупинку кровотечі. На жаль, кровотеча продовжувалася, але ми отримали анафілактичний шок. Про що є попередній діагноз судмедекспертизи, куди була направлена людина, яка в нас загинула. Наразі ми чекаємо заключного висновку судово-медичної експертизи. …Поки вина не доведена, я не можу звинувачувати лікарів у халатності або ж помилці. Якщо буде доведена ця провина, звичайно, будуть прийняті управлінські рішення… І я хочу, щоб завершилася справедливо ця подія, якщо будуть винні, будуть покарані, якщо вони не винні, перед лікарями повинні вибачитися, — сказав директор Нижньосірогозької центральної районної лікарні Геннадій Гомон.

Будь-яке святкування в лікарні у день, коли народжувала Оксана Лозова, очільник закладу заперечує.

— З цього приводу в мене особливе занепокоєння у здоров’ї нашого суспільства є. Буду радий, якщо ви не виріжете мої слова. Тому що коли чоловік вітає свою дружину з 25-річчям подружнього життя вдома, вранці о 7-й годині, і вони йдуть на роботу, продовжують виконувати свої функціональні обов’язки… Це мною може бути розцінене як наклеп, який може оскаржуватися в судовому порядку. Жодного святкування в цей день не було, — запевняє Геннадій Гомон.

Але чому не врятували хоча б немовля? Цього не можуть збагнути родичі. Доношена дитина, вагою 3550 грамів, без патологій, теж не вижила. У лікарні зазначили – шляхом кесарева розтину дівчинка народилася з тяжкою асфіксією. До порятунку немовляти з області викликали бригаду неонатологів. До пізнього вечора стан дитини вдалося стабілізувати, після чого її повезли на Херсон. Але згодом маля померло.

«Тобто, коли транспортували дитину до Херсона, її стан уже був стабільний і міг дозволити транспортування. Тому коли ми дізналися наступного дня, що сталася трагедія в обласній дитячій клінічній лікарні, для мене особисто це було шоком», — коментує Геннадій Гомон.

Дитина була надто тяжка, це виклик до напівживого немовляти — констатують обласні ескулапи. Стан новонародженого неонатологи зазвичай оцінюють за шкалою Апгара. Так от із 10 балів цій крихітці з натяжкою можна було дати лише один…

— Ми виїхали туди, більше чотирьох годин стабілізовували стан дитини і транспортували її сюди. Без 5-ти до хвилин опівночі вже були в нас у реанімації. Але о 5.30, на жаль, дівчинка померла. На розтині показало тяжку асфіксію при народженні. Це різка нестача кисню дитині й головне — мозку. Якась є причина, яка не дає доступу кисню до мозку. Ми не були на пологах, ми бачили вже саму дитинку, — зазначила Ольга Пілярська, завідувачка відділення анастезіології новонароджених обласної дитячої клінічної лікарні.

Звісно, в даній ситуації ми не могли не взяти коментар у поліції. Як повідомили в ГУНП, за фактом подій у Нижніх Сірогозах відкрите кримінальне провадження (ст. 140 ККУ, а саме «Неналежне виконання обов’язків медичним працівником»). Цікаво, що сам медичний заклад, де все сталося, до поліції не звертався…

— 24 вересня співробітники районного ВП, моніторячи соціальні мережі, побачили, що Нижньосірогозька селищна рада висловлює свої співчуття родині загиблої породіллі та її новонародженої дитини. Саме цей факт і став основою для внесення відомостей до єдиного обліку для початку перевірки факту смерті дитини та породіллі, — зазначила речниця ГУНП в Херсонській області Тетяна Пшонь.

Кримінальне провадження щодо гучного інциденту в лікарні перебуває не в обласному главку, а в Нижньосірогозькому відділі поліції. Наразі за ним призначено низку експертиз, серед яких — судово-імунологічні, які робитимуть за зразками біоматеріалів породіллі та немовляти, відібраними до похорону. Тривати такі дослідження можуть від півроку до року. Власне, від висновків судмедекспертів і залежатиме, чи вручатимуть підозру медикам райлікарні. Ну а поки що провадження розслідується за фактом, а не відносно певної посадової особи. Сама ж стаття досить лояльна, якщо вина за нею й доводиться, там світить аж 2 роки позбавлення волі або 5 років обмеження обіймати певну посаду…

— Чому вона (акушер-гінеколог) досі обіймає свою робочу посаду? Хоча б відсторонили тимчасово, а так, виходить, що вона досі працює і, звісно, якщо надходить породілля, приймає пологи, — обурена жителька с. Верхні Сірогози Олена Іваніна.

Відсторонити лікаря від виконання функціональних обов’язків у таких випадках може лише суд — запевнили в поліції…

…Могила у вінках, а поряд — друга. На ній — веселий, пухкенький пупс, розмірів реального немовляти… А вдома — обладнана дитяча кімната, з ліжечком, малесенькими повзуночками, шапочками, кофтинками, іграшками, які співають…

На все це несила дивитися овдовілому Дмитрові Бородаю. Була сім’я, були щастя і надія. А тепер — лише пустка і біль. Через це чоловік націлений йти до кінця. Справедливості шукатиме у суді. Хоче, щоб винні у смерті його дружини і доньки були покарані.

Автор; Марина САВЧЕНКО. НОВИЙ ДЕНЬ

Новини по темі

Коментарі

Нет ни одного комментария

Залишити коментар

Останні новини

Останні відеорепортажі

Останні фоторепортажі

Зараз читають

наверх

Підписатися на новини

Підписатися на новини

Запропонувати новину

Запропонувати новину