Pik
Сьогодні, 20 Ноября 2018
19.10.2018
249
0

Хто в країні господар: куди йдуть податки херсонців

Хто в країні господар: куди йдуть податки херсонців

Середньостатистичний працюючий мешканець Херсонської області зі своєї середньої чистої зарплати половину віддає на утримання держави – як податки.

Про це йшла мова на прес-конференції, яку провели у прес-клубі «Новий день» Микола Малуха, експерт ГО «Центр соціально-економічних досліджень – CASE Україна» та Віталій Шабунін, голова правління ГО «Центр протидії корупції», передає ПІК.

file

Херсонці половину заробленого віддають на податки

«Отже ми порахували, що середньостатистичний працюючий мешканець Херсонської області зі своєї середньої чистої зарплати 5709 гривень на місяць половину віддає на утримання держави – як податки. Ця сума (податків – ред.) складає майже 52 тисячі гривень (на рік – ред.)», - сказав Микола Малуха.

Читайте також: Ціна «червоної стрічки» або скільки коштує голос херсонця на виборах

Звідки взялася така сума податків?

Це податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) 18%, єдиний соціальний внесок (ЄСВ), ще 1,5% військового збору. Дехто каже, що ЄСВ – це не є податок, який сплачуємо ми, це, нібито, податок на роботодавця. Але це міф і неправильне тлумачення – роботодавець лише перераховує зароблені нами гроші, вважає експерт.

Тому коли ми отримуємо на руки чистими зарплатню, вже з цієї суми сплачено 40% у бюджет. А ще ж є податки, які ми сплачуємо, коли купляємо послуги та товари. І це також наш з вами внесок у скарбницю країни.

Платять і пенсіонери, і ті, хто отримує гроші «в конвертах»

«Також ми порахували, скільки приблизно сплачується податків з товарів та послуг», - каже Микола Малуха.

Тобто, і пенсіонери, і навіть ті, хто отримують зарплату «у конвертах» все ж сплачують державі податки – адже вони користуються транспортом, купляють товари у магазинах, платять за послуги. Податковий рахунок середнього пенсіонера Херсонської області також вагомий та в середньому у 2018 році становитиме 5,1 тисячу гривень. З них 4,4 тисячі гривень припадає на ПДВ та ще майже 0,7 тисяч гривень на акцизи та імпортне мито.

Навіть якщо ви скупляєтесь на базарі у бабусі з села чи передмістя – все одно сплачуються податки. Бо бабуся платить за те, щоб доїхати у місто, значить враховані акциз та ПДВ.

3

Найбільше видатків йде на соціальне забезпечення

Основна стаття видатків – утримання пенсіонерів. У 2018 році середньому жителю Херсонщини утримання пенсіонерів обійдеться в 22,5 тисяч гривень (43% від сплачених податків).

«Це власне є розплата платників податків за небажання політиків робити пенсійну реформу. Таким чином, ми можемо дізнатися, скільки коштують неправильні вчинки політиків», - вважає експерт.

Ми також платимо інші державні послуги. «Не існує ніяких безкоштовних державних послуг», - наголошує Микола Малуха.

«Безоплатна» освіта обійдеться мешканцю області в 5,6 тисяч гривень на рік.

Відомо й у скільки обійдеться «безоплатна» медицина – в середньому мешканець області зі своїх податків віддає на неї 3 тисячі гривень на рік.

З 2015 року соціальні видатки також почали зростати через житлові субсидії. У 2018 році в середньому на соціальну підтримку херсонський платник податків витратить 4,1 тисячу гривень. «Тобто, коли ми чуємо від представників влади, що Кабінет міністрів надав скільки то мільярдів гривень субсидій, це невірно, це оплачується з податків субсидія тим, хто не може повністю покривати видатки на ці послуги», - підкреслює експерт.

На підтримку економічної діяльності (передусім, це дорожнє господарство, фінансування регіональних економічних програм) піде 4,2 тисячі гривень.

У 2018 році приблизно 20,9 млрд гривень буде зібрано у вигляді податків і зборів з Херсонської області, каже експерт. Великі це гроші чи маленькі? Ця сума трохи менша за план видатків зведеного бюджету на поліклініки і амбулаторії, швидку та невідкладну допомогу 2018 року (22,2 млрд грн.).

За суму податків, сплачених жителями області за рік можна було б побудувати більше 209 км нових доріг або ж відремонтувати всі 5 тисяч км доріг загального користування Херсонщини за 5 років. Навіть за найвищими цінами можна було б збільшити тролейбусний парк Херсона в 42 рази.

А скільки податків сплачуєте ви?

2

На прес-конференції спікери поцікавились у журналістів, чи знають вони, скільки сплачують податків. Виявилось, що представники ЗМІ не знають, як і більшість українців.

«Кількість людей, які це знають, в рамках соціологічної похибки. Це знають бухгалтери, бо вони перераховують і фізичні особи-підприємці, які сплачують самі податки. Це дуже мало людей. Кожен п’ятий мешканець півдня України вірить в існування державних коштів і переконаний, що він в жоден спосіб не оплачує державні послуги. Ці люди думають, що є якісь державні кошти, які невідомо звідки взялися, які чесні урядовці і парламентарі витрачують на якісь державні послуги для нас. Чому це усвідомлення є проблемою? Тому, що якщо я не оплачую послугу, а мені дає держава, то добре, що хоч таку дає послугу – так, «корява» медицина, так, «корява» освіта, але краще так, ніж ніяк – воно ж все одно безкоштовно. Так думає кожен п’ятий на півдні України і це комплімент, бо на заході – кожен третій, а в Києві таких 40%», - каже Віталій Шабунін, голова правління ГО «Центр протидії корупції».

Люди вірять, що є якісь державні гроші – немає державних грошей, є лише гроші платників податків, каже він.

Міф про олігархів та податки

Є ще один міф, який ставить державне управління і стосунки громадянина і держави догори дригом. «Існує міф, що бюджет наповнюють великі промислові підприємства або наповнює митниця, або олігархічні конгломерати…Все це неправда. ¾ національного бюджету – це податки фізичних осіб, це наші гроші», - відзначив Віталій Шабунін. - Ми сплатили податки за які логічно вимагати якісні послуги. Але вимагати можна, коли розумієш, що все тобою вже оплачено».

Маємо вимагати якісну послугу за свої гроші

Важливо, щоб українці усвідомили: людина віддає державі майже таку саму суму, як лишає собі. Тому кожен з нас може вимагати не просто «якусь» послугу, а якісну.

Для прикладу, каже громадський активіст, у Києві суми, рівної тій, яку мешканець віддає податками на медицину, вистачає на купівлю найкращої приватної медичної страховки. «І я не можу зрозуміти, чому за ті самі гроші в тій самій країні, з тими самими правилами на приватному ринку я отримую якісну послугу, а від держави аж геть не такої якості послугу. Проблема, мабуть, в управлінцях», - каже Віталій Шабунін. Він, правда, переконаний, що наразі у медицині за кілька років хоч щось почне змінюватися.

Так само освіта. «Освіта по області обійшлась вам в 5 555 гривень кожному», - каже Віталій Шабунін. Тому, коли в школі чи садочку вам кажуть «скинутись» по 200 гривень (що не є критичною сумою загалом), то ви маєте додати ці гроші до тієї суми, яку ви вже сплатили на освіту податками. «Я не стверджую, що ці гроші непотрібно давати і що там є зловживання Що треба зробити точно: запитати у директора, чи були ці гроші передбачені з бюджету? Не були? Чому? Треба розуміти, що ви вже віддали 5,5 тисяч гривень», - каже голова правління ГО «Центр протидії корупції».

Основою бюджету є саме наші податки, їх не формують олігархи чи державні підприємства. А значить, саме ми фінансуємо всі державні програми, утримуємо соціальну сферу. Тому всі передвиборчі популістські обіцянки політиків вони збираються реалізувати саме нашими грошима. Важливо знати, а скільки саме ви сплачуєте податків, за рахунок яких утримується, зокрема, поліція, армія та чиновники.

Податковий калькулятор працює он-лайн

Якщо є бажання, то можна скористатися податковим он-лайн калькулятором «Рахунок від держави». До речі, калькулятором можуть порахувати сплачені податки навіть  ті, хто отримує зарплатню в конвертах та пенсіонери (адже, як ми вже писали, ці люди все одно сплачують податки, коли купляють товари та послуги).

«Ми створили свого часу податковий калькулятор «Рахунок від держави», на якому кожен українець може порахувати суму сплачених податків. Він був запущений у 2014 році, за цей час ним скористалося 300 тисяч українців, але це замало. Треба, щоб якомога більше людей дізналися, що вони є платниками податків, що власне їх гроші є основою бюджету, бо 73% бюджету – це гроші платників податків – фізичних осіб. Це не якісь там державні гроші, державних компаній чи бізнесу. Власне ми є основними донорами бюджету», - каже Микола Малуха.

Саме тому й вирішили запустити національну просвітницьку компанію, яку провели й у Херсоні.

«На жаль, це перша просвітницька кампанія за роки незалежності, коли українцям розповідають про вартість держави для кожного з них. У 15 містах України презентують дослідження, скільки коштує держава безпосередньо мешканцям, наприклад, Херсону, Одеси, Миколаєва та інших міст. Також ми влаштовуємо вуличні флешмоби, де ми пропонуємо містянам порахувати, скільки податків вони сплачують. Сьогодні ми презентуємо дослідження про вартість держави херсонцям і також розкажемо, який практичний сенс несе оця інформація», - відзначив експерт.

Вкрадені гроші – це гроші платників податків

Отже, корупціонери крадуть не ефемерні державні кошти, а наші з вами податки. «У нас нарешті з’явилася тверда цифра – у нас вкрадено. У справах Національного антикорупційного бюро встановлені збитки держави, наші збитки – це (встановили – ред.) експерти… Сума цих державних збитків 196,6 млрд гривень. Сума насправді є набагато більшою, але це, що тверде, те, що встановлено за час розслідування, які НАБУ проводить, - каже Віталій Шабунін, голова правління ГО «Центр протидії корупції», –Так от – це сума податків, які сплатили мешканці Херсона за 28 років (сума вкрадених грошей рівна сумі податків, сплачених херсонцями за 28 років - ред). 28 років мешканці міста сплачували податки і чесно працювали і це було вкрадено – це лише в провадженнях, які НАБУ розслідує».

Логічно – якщо ви віддали гроші, контролювати їх використання, кажуть експерти.

На Заході, якщо спитати громадян, скільки вони сплатили податків – отримаємо відповідь.

«Так так збудована податкова система, щоб громадянин знав точну суму. Там є мотиваційні чинники, держава повертає людині якусь частину податків по тих чи інших програмах, - каже Віталій Шабунін. – У частині країн цього в школах вчать.  Те, що соціологія по цим знанням (скільки людина сплачує податків - ред.) у нас така жахлива, це не вина українців. Державі вигідно, щоб платник податків не знав, скільки грошей він віддає. Бо тоді цими грошима легше зловживати або неефективно використовувати».

Ірина Феш

1

 

 

Новини по темі

Коментарі

Нет ни одного комментария

Залишити коментар

Останні новини

Останні відеорепортажі

Останні фоторепортажі

ТОП Новин тижня

наверх

Підписатися на новини

Підписатися на новини

Запропонувати новину

Запропонувати новину