Pik
Сьогодні, 28 Січня 2021
Ексклюзив
25.03.2019
1140
0

Хто винен у масштабних пожежах очерету

Хто і як з держструктур впливає на ситуацію з пожежами у плавнях

Масштабні пожежі очерету, які виникли у декількох місцях Херсона та навколо міста 21 березня, змусили ПІК дізнатися реакцію відповідних органів та структур на ситуацію.

У чому цінність плавнів

Природоохоронна цінність території дельти Дніпра визнана на міжнародному рівні та визначена водно-болотним угіддям міжнародного значення “Дельта Дніпра”, що охороняється Рамсарською конвенцією про водно-болотні угіддя. Вони мають цінність головним чином як середовище існування водоплавних птахів. Саме створення нацпарку “Ніжньодніпровський” мало на меті забезпечення збереження та охорони цих угідь. 

Хто має право на вжиття заходів

В області є декілька структур, які мають можливість впливати на ситуацію.

Це, перш за все, НПП “Ніжньодніпровський”, у складі якого є Служба охорони. Вона здійснює охорону території парку і входить до складу служби державної охорони природно-заповідного фонду України. Основні завдання служби держохорони:

– забезпечення додержання режиму охорони території та природних об’єктів на території Парку;

– попередження та припинення порушень природоохоронного законодавства на території Парку. 

Підпорядковується адміністрація парку безпосередньо Міністерству екології та природних ресурсів.

На офіційному сайті НПП “Ніжньожніпровський” за період 21-24 березня не містилося жодної інформації щодо ситуації з пожежами на його території. 21 березня сайт розповідав про День Землі, 22 березня про Всесвітній День води.

До речі, матеріальна база НПП останнім часом покращилася – держава виділила катери, автомобіль, є гроші на утримання штату охорони. 

Ще одним відповідальним мала б стати Екологічна інспекція, яка теж підпорядкована Києву. На офіційному сайті остання інформація про події чи дії інспекції датована 14 березня. Жодних повідомлень про пожежі.

Чи не єдиним територіальним органом, який постійно інформує громадскість про свої дії та ситуацію з пожежами, це Державна служба з надзвичайних ситуацій в Херсонській області. Саме завдяки діям рятувальників вдається локалізувати пожежі. На жаль, погодні умови (вітер) сприяють розповсюдженню полум’я.

Наразі, згоріли вщент три дачні будинки на Потьомкінському острові. Це страшне горе для власників, однак, як виявилося, це чи не перша зачіпка для поліції. Саме по факту нанесення матеріальної шкоди відкрито впровадження.

На жаль, як вдалося дізнатися, інших заяв а ні від громадян, а ні від адміністрації парку “Ніжньодніпровський” чи від екологічних інспекторів до поліції не надходило. Хоча палав очерет як у Херсоні (на Шуменському та біля Антонівського мосту), так й в Олешківському районі.

Департамент екології та природних ресурсів ХОДА – структура, яка теж має бути в цьому списку. Як пояснив керівник Департаменту Юрій Попутько, в них нема контролюючої функції. Натомість Попутько звинуватив керівництво Національного природнього парку “Ніжньодніпровський” та Державну екологічну інспекцію у бездіяльності у питаннях охорони та збереженні водно-болотних угідь Херсонщини.

- Нацпарк, інспекція – це структури, які підпорядковані Києву. Ми не маємо на них впливу. 23 березня відбулася комісія з питань надзивачайних ситуацій, на ній ми почули, що керівництво Нацпарку навіть не зверталося до поліції, хоча горіло на їх території. Вимушений був звернутися до керівника офіційно з вимогою вжити заходів. Також звернувся до керівництва екологічної інспекції, управління лісового господарства, до поліції та ДСНС щодо посилення роботи з попередження пожеж. У своєму звернені до заступника Міністра екології та природніх ресурсів Василя Полуйка я проінформував про бездіяльність керівництва Нацпарку, - повідомив ПІК директор Департаменту екології та природніх ресурсів ХОДА Юрій Попутько. 

Херсонці вимагають покарати винних

Тим часом у соціальних мережах упродовж вихідних люди обговорювали масштабні пожежі. Основна версія – підпалюють очерет браконьєри, яких цікавить щуча ікра. Риба зараз пішла на нерест і її краще видно, якщо нема очерету.

З боку керівництва облдержадміністрації поступила пропозиція надати грошову винагороду у розмірі 50 тисяч гривень за інформацію про паліїв.

Активісти кличуть городян на мітинг до обласної адміністрації у понеділок, 25 березня. І все це на фоні того, що 24 березня було зафіксоване декілька нових осередків пожеж у екосистемі. 

 

Фото Юрія Харченко  

Новини по темі

Коментарі

Нет ни одного комментария

Залишити коментар

Останні новини

Останні відеорепортажі

Останні фоторепортажі

Зараз читають

наверх

Підписатися на новини

Підписатися на новини

Запропонувати новину

Запропонувати новину