Pik
Сьогодні, 21 Июля 2019
20.03.2019
424
0

ХДУ відзначає 75 років відновлення діяльності після окупації

ХДУ відзначає 75 років відновлення діяльності після окупації

20 березня виповнюється 75 років, як Херсонський державний педагогічний інститут ім. Н.К. Крупської відновив свою діяльність після окупації німецько-фашистських загарбників, передає ПІК з посиланням на Музейно-архівний центр ХДУ.

2 місяці обов’язки директора інституту виконував Микола Лаврентійович Бригінець (1904-1981 рр.), який закінчив в 1931 р. Херсонський інститут соціального виховання, кандидат сільськогосподарських наук (1937 р.).

З 1938 по 1941 рр., та з 1944 по 1950 рр. завідував кафедрою ботаніки. Пізніше ректор Кременецького педагогічного інституту (1961-1969 рр.), ректор Тернопільського педагогічного інституту (1969-1974 рр.).

Микола Лаврентійович занесений до «Енциклопедії сучасної України».

На 5 факультетів: фізико-математичний (декан С.О. Сергєєв), природничий ( декан М.А. Дзюбан), мовно-літературний (декан Я.Ф. Ривкіс), географічний (т.в.о. декана М.В. Катинський), історичний (декан М.І. Бізер) повернулося всього 200 студентів із 2000 осіб, що навчалися до війни.

Під час німецько-фашистської окупації Херсонський державний педагогічний інститут ім. Н.К. Крупської втратив все матеріально-навчальне обладнання спеціалізованих кабінетів, лабораторії, бібліотеку зі 100-тисячним фондом, 3-поверховий навчальний корпус, їдальню, виділені квартири для викладачів, а також 2 гуртожитки. Головний корпус був перетворений у конюшню. Загальний збиток, нанесений інституту, склав 12.704.721 крб. (з фінансового звіту інституту за 1944 рік).

Ветерану освітянської ниви, заслуженому вчителю України Лянній М.С. довелося навчатися в інституті у цей тяжкий, суворий час. Юною дівчиною у квітні сорок четвертого Мотрона разом з подругами вирушила пішки (за 120 км) до Херсона, щоб здобути професію вчителя. Ось уривок з її спогадів: “Місто справило на нас жахливе, гнітюче враження... Все зруйновано, знищено... Зупинилися ми у студентському довоєнному гуртожитку. Будинок мав лише покрівлю. Кімнати занедбані, брудні. Дверей і вікон немає... Впорядковували і навчальний корпус: вичищали, вимивали, аби не залишилося й сліду від перебування тут фашистських окупантів. Тяжко було нам, але величезне бажання вчитися допомагало долати труднощі. Працювали ми не лише на відбудові інституту, а й всього міста. Відновлювали, насаджували парк... Потерпали від холоду і голоду. А ще через відсутність паперу, підручників, художньої літератури. Писали конспекти на старих газетах, журналах, між друкованими рядками... Всього довелося пережити, але мрію свою здійснили. Всі 28 дівчаток нашої групи успішно закінчили інститут і стали майстрами педагогічної справи”.

Новини по темі

 

Коментарі

Нет ни одного комментария

Залишити коментар

Останні новини

Останні відеорепортажі

Останні фоторепортажі

ТОП Новин тижня

наверх

Підписатися на новини

Підписатися на новини

Запропонувати новину

Запропонувати новину