Pik
Сьогодні, 02 Квітня 2020
08.04.2019
496
0

Голова Ради НБУ сказав, що чекає гривню влітку та восени

Голова Ради НБУ сказав, що чекає гривню влітку та восени
Голова Ради НБУ Богдан Данилишин прогнозує незначну девальвацію гривні у другій половині літа, на зміну якій прийде зміцнення курсу нацвалюти на початку осені та його стабілізація.

Про це він написав на своїй сторінці у Facebook, як повідомляє Укрінформ.

Данилишин констатує, що на наступний день після першого туру виборів Президента України курс гривні істотно зміцнився на міжбанківському валютному ринку - як щодо долара, так і відносно євро українська гривня подорожчала на 30 копійок. "Швидше за все, це простий збіг, що не має причетності до виборів", - зазначив він.

Голова Ради НБУ нагадав, що за три перші місяці 2019 року гривня зміцнилася відносно долара на 1,8%, відносно євро - на 3,7%.

"У цьому році з курсом складається ситуація, значною мірою не типова для кількох попередніх років. Зокрема, ми не бачимо тимчасової, але відчутної девальвації гривні, яка починалася в грудні і тривала більшу частину січня (2016-2018 роки), деколи зачіпаючи і лютий (в 2015 році). Ймовірно, ключову роль зіграло рівномірне витрачання коштів держбюджету в кінці року, що відбулося вперше за останні 5 років", - наголосив Данилишин.

Водночас, за його словами, якщо порівнювати з попереднім роком, можна помітити схожість динаміки одного важливого для курсу гривні чинника. "Маю на увазі вкладення нерезидентів в ОВДП. За перші два місяці минулого року іноземні інвестори збільшили свої вкладення в українські державні цінні папери більш ніж вдвічі (в абсолютному вираженні - на 6 млрд грн). А за січень-березень 2019 року нерезиденти наростили свої вкладення в ОВДП в 3,2 раза (у вартісному вираженні - на 13,9 млрд грн). Як бачимо, політичні ризики не злякали зарубіжних фінансових "діячів". Високі ставки по ОВДП, на рівень яких впливає і зберігається на високому рівні облікова ставка НБУ, переважили політичні ризики", - додав голова Ради НБУ.

Він уточнив, що і в минулому, і в цьому році мова йде переважно про придбання іноземцями "коротких" облігацій, термін обігу яких від 3 до 6 місяців.

"Чому це насторожує? А тому, що ми в минулому році бачили, як вихід іноземних спекулянтів із вкладень в українські держпапери призвів до істотного зниження курсу нацвалюти, яке спостерігалося з кінця червня по початок вересня. Так, за період з 1 червня по 5 вересня 2018 року гривня знизилася щодо долара на 9%. Очевидно, що свою роль тоді зіграли високі ціни на нафту, необхідність закачування газу в ПСГ, пауза в експорті агропродукції, яка відбувається в червні-липні, на стику сільськогосподарського маркетингового року. Але і серйозний обсяг погашення ОВДП, кошти від чого нерезиденти конвертували в інвалюту, теж зробили внесок в торішню літню девальвацію гривні. Варто усвідомити, що деякі описані елементи 2018 року можуть повторитися і в цьому році", - застеріг Данилишин.

При цьому він повідомив, що в найближчі кілька місяців скоріше не варто очікувати тривожних подій на валютному ринку України.

По-перше, за його словами, продовжиться експорт сільгосппродукції врожаю минулого року, який був рекордним - наприкінці березня опубліковано остаточний звіт Держстату щодо збору врожаю 2018 року, в ньому підтверджується подолання історичної для України межі виробництва зерна на рівні 70,1 млн т. Також були отримані найвищі в історії показники валового збору кукурудзи, сої, соняшнику. Надмірного оптимізму плекати не варто, оскільки світові ціни на пшеницю і кукурудзу вже кілька місяців як стабілізувалися на відносно невисокому рівні. Але завдяки великим обсягам експорту аграрії вкотре підтримають курс гривні, підкреслив Данилишин.

По-друге, починається сезонне підвищення попиту на продукцію і напівфабрикати з чорних металів (вони є другою після сільгосптоварів статтею українського експорту). Ціни демонструють помірно позитивну для українських металургів динаміку - за перші три місяці 2019 року вартість метричної тонни сталі зросла на 6%.

"Отже, приплив валюти від експортної виручки протягом весни прогнозується непоганий. Крім того, аграрії можуть збільшити обсяги її продажу в порівнянні зі звичайним рівнем - у зв'язку з початком весняної посівної компанії і необхідністю масштабних закупівель палива для її проведення", - наголосив експерт.

По-третє, за даними Данилишина, закупівлі природного газу навесні традиційно знижуються, що відповідним чином зменшує попит на іноземну валюту.

По-четверте, істотне зростання імпорту в перші два місяці 2019 року було зумовлене швидше тимчасовими факторами - закупівлею тепловиділяючих елементів для АЕС, імпортом енергетичного вугілля (який скорочується в порівнянні з попередніми роками, а світові ціни на вугілля за січень-лютий цього року знизилися майже на 10%), активним ввезенням автомобілів після закінчення пільгового режиму митної легалізації авто на єврономерах.

"Нарешті, є ще один фактор, який може справити позитивний вплив на стабільність гривні в перспективі до кінця року. Риторика керівництва основних центральних банків світу засвідчує, що підвищення ставок і посилення монетарної політики, швидше за все, не буде ні в США, ні у Великій Британії, ні в зоні євро. Тому ставлення фінансових спекулянтів до ринків, що розвиваються, буде поліпшуватися... Імовірність зростання вкладень в їхні держпапери підвищується. Відносно України це може привести до того, що частина коштів, отриманих від погашення короткострокових ОВДП, не буде конвертована в іноземну валюту, а буде реінвестована в боргові держпапери нашої країни", - прогнозує Данилишин.

Крім того, він наголосив, що істотний вплив на курсову динаміку може надати продовження співпраці України з МВФ. Обсяги погашення зовнішнього боргу в 2019 році досить істотні, і, щоб не витрачати міжнародні резерви НБУ, було б украй бажано продовження залучення кредитів МВФ і пов'язаного фінансування. Але зараз складно робити припущення про сценарії розвитку ситуації в цьому питанні.

"Підводячи баланс між ризиками та перспективами гривні у часовій перспективі 3-6 місяців, схиляюся до того, що звична для кількох десятиліть ситуація, коли курс гривні знижувався восени, може змінитися новою, схожою на торішню - певна незначна девальвація (у нас курс гривні є плаваючим) протягом другої половини літа зміниться зміцненням курсу нацвалюти на початку осені і його стабілізацією. За режиму гнучкого курсоутворення коливання курсу є здоровою реакцією на постійні зміни ситуації в економіці, і їх не потрібно вважати ознаками кризових явищ. Основним чинником буде експортна виручка від сільгосппродукції. Україна все більше стає аграрною (і при цьому деіндустріалізованою) країною, тому і курс гривні все сильніше залежить від обсягу врожаю сільгосппродукції і світових цін на неї”, - підсумував голова Ради НБУ, наголосивши, що Нацбанк послідовно дотримується позиції, що його основне завдання - зменшити інтенсивність коливань курсу гривні.

Коментарі

Нет ни одного комментария

Залишити коментар

Останні новини

Останні відеорепортажі

Останні фоторепортажі

Зараз читають

наверх

Підписатися на новини

Підписатися на новини

Запропонувати новину

Запропонувати новину