Pik
Сьогодні, 22 Вересня 2020
31.05.2018
836
0

Гола Пристань ділиться досвідом з енергозбереження

Гола Пристань ділиться досвідом з енергозбереження

Гола Пристань продемонструвала всій Україні свій прорив у галузі енергозаощадження. Вже 4 роки місто є учасником проекту Європейського Союзу «Угода мерів». Голопристанці довели, що цілком реально впроваджувати найпрогресивніші технології, при цьому не витрачаючи великих коштів із місцевого бюджету.

Днями у місті провели тематичний семінар, на якому розповіли про свій досвід участі у проекті і про те, як від цього виграла громада. На захід приїздили учасники з різних куточків країни.

Що таке «Угода мерів»?

«Угода мерів» – провідна ініціатива Європейського Союзу, яка охоплює місцеві та регіональні органи влади, готові підвищувати енергоефективність на об’єктах. Перший підписант «Угоди мерів» в Україні з’явився у 2009 році, а зараз їх вже 181. У світі вже майже 8 тис. підписантів цієї угоди. Міста-учасники «Угоди мерів» зобов’язуються до 2030 року скоротити на 30% споживання енергії і відповідно викидів вуглецю, а також ділитися набутим досвідом з іншими громадами. Кожен підписант розробив план дій сталого енергетичного розвитку, це покрокова стратегія того, що місто планує зробити для того, щоб знизити споживання енергії на 30%.

Серед 6-ти країн східного партнерства Україна найактивніша і взяла на себе найбільше зобов’язань щодо скорочення небезпечних викидів. Завдяки цьому проекту Україна зменшить майже на 13 тис. викидів вуглецю щороку. Програма передбачає співфінансування з боку самих громад – не менше 20%, що вимагає більшої відповідальності від підписантів. Менеджером проекту «Угода мерів» на Херсонщині виступає знаний фахівець у галузі енергоефективності Федір Барулін, і він теж прибув на семінар.

– 15 років тому в Україні людей, які розумілися на питаннях енергозаощадження, було не більше двох десятків. А вже зараз – 181 місто-учасник «Угоди мерів» і нас стає все більше. Хочу сказати, що для України цей проект унікальний. Фактично це реформування теплопостачання на місцевому рівні. Буквально недавно було прийнято концепцію реформування теплової енергетики і вже є план дій. Дякую Євросоюзу за підтримку ідеї демонстрації економічно доцільної моделі тут, у Голій Пристані, – розповів менеджер проекту Федір Барулін.

Приклад Голої Пристані

Гола Пристань підписала «Угоду мерів» у 2014 році. У 2016-му році у місті було затверджено стратегію сталого економічного розвитку, що є обов’язковим для участі у програмі вже в частині її реалізації. Міські чиновники, а також інші фахівці (сторона донора їх називає експертами) розробили проект «Теплий район». Йдеться про термомодернізацію школи, дитсадка та котельні, всі будівлі розташовані поряд. Пропозиція-план дій голопристанців переконали представників ЄС, що проект заслуговує на реалізацію. Під нього було виділено грант у сумі 700 тис. євро, 181 тис. євро (5,5 мл. гривень) – співфінансування з бюджету Голої Пристані.

– Ми підходимо до завершення проекту, який реалізовується в Голій Пристані. І це наша практика, ми так вчиняємо завжди, запрошуємо представників з різних міст показати ту роботу, яка була виконана, яка триває зараз, і поділитися нашим досвідом. Цей проект вийшов у Голої Пристані, тому що мер цього міста прийняв рішення стати підписантом «Угоди мерів». Після підписання проекту було розроблено план для сталого енергетичного розвитку міста, а запропоновані проекти були подані на розгляд для подальшого фінансування Європейським Союзом. Наше співробітництво почалося близько 3-х років тому. Я не можу сказати, що це типовий енергетичний проект. Донор, який владає гроші в реалізацію проекту, залучає експертів з іншої країни, які займаються реалізацією проекту. У даному випадку Євросоюз виділив кошти у розпорядження експертів, які знаходяться безпосередньо тут на місці. Ми віримо в потенціал місцевих експертів, адже вони зовсім не поступаються рівню європейських, – зазначив Керівник Підтримки проекту Ян Ваандерс.

За кошти проекту ремонтуються три об’єкти, їх показали журналістам.

Гола Пристань ділиться досвідом з енергозбереження

Тепла школа

У межах проекту в Голопристанській ЗОШ №1 вже замінено 140 вікон, це 3-камерні склопакети, утеплено фасад із застосуванням мінвати товщиною 10 см, перекриття даху модернізовано методом напилення поліуританового утеплювача, цоколь утеплено аж до метра надземного рівня піносклом, це матеріал, який відводить вологу від поверхні. Також тут повністю замінили фронтон, адже він був дерев’яний. Корпуси цієї школи будувалися в різні часи, найстарішому – 90 років, на ній були аварійні ділянки. Відтак будівля пройшла обстеження на предмет витримки реконструкції. Технічні рішення узгоджено з експертами з Австрії. Підрядником у проекті виступає Івано-Франківська будівельна компанія, яку знайшли через систему «Прозоро». Вже виконано більше половини об’єму робіт, закінчити планують за півтора місяці. Проект розпочали ще восени і він мав вже завершитися, але на заваді стали зміни в законодавстві, бюрократія з оформленням документів зайняла три місяці. Якби ж підрядна організація приступила до роботи, проігнорувавши закон, отримала б штраф 600 тис. гривень. До ремонту у класах було +12 градусів. Після ремонту підрядник обіцяє вище +22 градуси і гарантію 10 років на виконані роботи.

Гола Пристань ділиться досвідом з енергозбереження

Котельня

Котельню, яка обслуговує ЗОШ №1 та дитсадок «Олімпієць», збудували ще у 1983 році. Зрозуміло, що й сама будівля, і оснащення у ній давно застаріли і про заощадження тепла в таких умовах не йшлося. Завдяки ж участі в проекті «Угода мерів» тут встановлено два твердопаливні котли прибалтійського виробництва на 320кВт із паровою самоочисткою і автоматикою. Таке оснащення потребує роботи всього одного кочегара цілодобово, який до того ж просто наглядає за тим, як працює автоматика. Пелети завантажуються у бункер і подаються до котлів через підйомник. Котли вже відпрацювали в тестовому режимі під час минулого опалювального періоду. Раніше школу та дитсадок опалювали старі газові котли, використання яких у наш час обходиться занадто дорого. Із твердопаливними ж котлами, які працюють на деревині та відходах соняшника, опалення виходить на 30% дешевше.

Гола Пристань ділиться досвідом з енергозбереження

Дитсадок

Навпроти котельні розташований дитсадок «Олімпієць». На даху будівлі дошкільного закладу вже працюють сонячні колектори, які встановили у 2013 році за рахунок іншого проекту. А от в рамках цього проекту у закладі замінено систему опалення і встановлено вхідні двері. На черзі – заміна зовнішніх теплотрас, які ведуть до дитсадка з котельні, комунікації перенесуть під землю. Таким чином використання енергії стане ще ефективнішим.

– Кожні 3 місяці я звітую перед громадою міста, як ми витрачаємо кошти громади, і завжди наголошую, що ми працювали і будемо працювати над тим, щоб зменшити видатки бюджету саме на енергоутримання наших будівель. Тому що в подальшому енергоносії тільки зростатимуть. Унікальність проекту в тому, що ми не спочатку ставимо більш потужне обладнання, щоб домогтися необхідного теплового режиму, а робимо це комплексно. Зробили енергоаудит і прорахували, скільки буде необхідно теплової енергії і після того почали термомодернізацію будівель і котельні, – зазначив міський голова Голої Пристані Олександр Бабич.

За аналогічною схемою у Голій Пристані збираються модернізувати всі заклади освіти – 4 школи, 3 дитсадка і музичну школу. За попередніми підрахунками, це зекономить не менше 3 млн. бюджетних коштів на рік.

Новини по темі

Коментарі

Нет ни одного комментария

Залишити коментар

Останні новини

Останні відеорепортажі

Останні фоторепортажі

Зараз читають

наверх

Підписатися на новини

Підписатися на новини

Запропонувати новину

Запропонувати новину