Pik
Сьогодні, 16 Июля 2018
15.12.2017
616
0

Аргументи сторін у бібліотечному скандалі

Бібліотечний скандал на Херсонщині: реорганізація чи скорочення?

Вчора, 14 грудня, відбулося те саме засідання постійної комісії з питань управління об’єктами комунальної власності Херсонської обласної ради, яке привернуло пильну увагу журналістів та громадськості, передає ПІК.

Нагадаймо, працівники двох бібліотек, відомих у регіоні і далеко за його межами, звернулися за допомогою до ЗМІ через наміри депутатів реорганізувати заклади.

 

Читайте також: Депутати ставлять хрест на двох успішних бібліотеках Херсонщини?

Так, робоча комісія, яка вивчала стан виконання бюджету у поточному році та планування кошторису на наступний рік, постановила, що недоцільно обласній раді утримувати три бібліотеки, краще залишити обласну універсальну наукову бібліотеку ім. О. Гончара, а от обласну дитячу та обласну юнацьку оптимізувати, перетворивши їх на філії «гончарівки». У висновку робочої групи зазначено, що завдяки такому кроку обласний бюджет зекономить 830 тис. гривень на рік, але на засіданні комісії звучить значно більша цифра – півтора мільйони.

Фінансові аргументи

«А ті гроші, які звільняться, на 2018 рік, за найскромнішими підрахунками це 1,5 мільйона гривень, залишити на галузь культури, може й, на поповнення книжкових фондів бібліотеки», - зазначив начальник управління розвитку об’єктів спільної власності територіальних громад Херсонської обласної ради Артур Овсепян.

Читайте також:  В облраді вже фінансують КП  «Палац спорту»

У трьох обласних бібліотеках працюють майже 250 співробітників депутати переконані – це забагато, зокрема, роздуто штати технічних працівників. Ось які дані озвучив пан Овсепян:

штатна чисельність бібліотек:

- обласна універсальна наукова бібліотека ім. О. Гончара – 150,

- обласна дитяча бібліотека ім. Дніпрової Чайки – 48,

- обласна бібліотека для юнацтва ім. Б. Лавреньова – 43.

Адміністративно-управлінський апарат:

- бібліотека ім. О. Гончара – 16,

- бібліотека ім. Дніпрової Чайки – 6,

- бібліотека ім. Б. Лавреньова – 5.

Бухгалтерія:

- бібліотека ім. О. Гончара – 5,

- бібліотека ім. Дніпрової Чайки – 2,

- бібліотека ім. Б. Лавреньова – 3.

Співробітники, які виконують основні функції:

- бібліотека ім. О. Гончара – 92,

- бібліотека ім. Дніпрової Чайки – 33,

- бібліотека ім. Б. Лавреньова – 29.

Господарське та технічно-інформаційне забезпечення (64):

- бібліотека ім. О. Гончара – 46 (7 сантехніків),

- бібліотека ім. Дніпрової Чайки – 8,

- бібліотека ім. Б. Лавреньова – 9.

Депутати озвучили - задля господарського та технічного забезпечення трьох бібліотек вистачить і потужностей однієї «гончарівки», а от у двох інших бібліотеках таких фахівців, разом з адміністраціями та бухгалтеріями, можна скоротити. Йдеться про 22 штатні одиниці. З реорганізацією за книгозбірнями зберігаються будівлі, але замість трьох юридичних осіб залишається одна.

Голова комісії Юрій Рожков запропонував заслухати директорів всіх трьох комунальних закладів.

«Треба розглядати окремо ситуацію по кожній бібліотеці, а потім вже приймати комплексне рішення. А взагалі – сісти й розписати, де і в чому проблема», - зазначив голова постійної комісії з питань управління об’єктами комунальної власності Херсонської обласної ради Юрій Рожков.

Очільників бібліотек на обговорення не запросили

Цікаво, що на засідання, де вирішуватиметься доля книгозбірень, очільників бібліотек ніхто не запрошував. Висновок робочої групи там отримали за півдоби до комісії.

Читайте також: Нью-Васюки від Мангера -5: Зранку стільці – ввечері гроші

Як розповіла  директор обласної бібліотеки для дітей ім. Дніпрової Чайки Ганна Бардашевська, очолюваний нею заклад щороку обслуговує до 18 тис. дітей. Книгозбірня є прогресивною в масштабах України, адже тільки грантів тут виграють до 10-ти тис. доларів на рік. Програми пишуть самі співробітники. Так, здебільшого завдяки грантовій діяльності колективу бібліотека має 76 комп’ютерів – для дитячої книгозбірні це всеукраїнський рекорд. Зате обслуговувати комп’ютери нікому, немає у закладі відповідної штатної одиниці, тоді як у бібліотеці ім. Гончара цілий відділ даних спеціалістів!

Що ж до господарських працівників директор пояснила:  

«У нас всього півставки електрика. За потужністю електрогосподарства – це 1000 кв. метрів, триповерхове приміщення, побудоване у 1979 році. І такий спеціаліст повинен мати четверту групу доступу. Якщо ми чекатимемо електрика з іншої бібліотеки, не маючи транспорту, то, звичайно, наражатимемо на небезпеку і штат, і користувачів. Тому в нашому випадку електрики повинен бути на робочому місці і кожного дня», - зазначила директор обласної бібліотеки для дітей ім. Дніпрової Чайки Ганна Бардашевська.

Директора обласної бібліотеки для юнацтва Вікторія Лобзову недавно нагородили премією «Жінка року» в Херсоні, а заклад, який вона очолює здобув III місце у конкурсі «Краща бібліотека України». За словами керівника книгозбірні, скорочувати в них теж нема кого. 

«За два роки бібліотека ім. Лавреньова не отримала жодної копійки на комп’ютери, але при цьому ми відкрили інтернет-центр, бо комп’ютери подарували партнери, до яких ми звернулися, а за виграний грант ми відкрили пункт європейської інформації. Де нам зекономити? От півтори ставки прибиральниці, це одна людина, яка підстригає кущі, прибирає приміщення і ще й є електриком. Але якщо ми станемо філією, після цього буде скорочення бібліографів, методистів, всього відділу комплектування», - зазначила директор обласної бібліотеки для юнацтва ім. Б. Лавреньова Вікторія Лобзова.

Читати також:  Ідею будівництва церкви біля бібліотеки Гончара не підтримали

Депутати дорікнули, що заслуховують директорів бібліотек вже четвертий раз, але нічого не змінилося – видатки на 2018 рік збільшуються, бо дорожчають енергоносії і збільшується мінімалка, а штати у бібліотеках переглядати не хочуть. Приміром, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. О. Гончара аж 7(!) сантехніків! Як так? – це запитання поставили очільниці закладу.

«Каналізаційна мережа бібліотеки включається в міську мережу і становить 150 метрів. У нас цілодобово чергують 4 сантехніки, тому що у нас працюють фекальні насоси і вентиляційна система, газова котельня, які знаходяться у підвальному приміщенні, то ці спеціалісти дивляться за двигунами і насосами, ну і в разі потреби їх ремонтують. А ще три сантехніки обслуговують саму будівлю бібліотеки», - зазначила директор обласної універсальної наукової бібліотеки ім. О. Гончара Надія Коротун.

То ж і варто придивитися до роздутих штатів «гончарівки», а не робити філії з дитячої та юнацької бібліотек – впевнена начальник Департаменту культури ОДА Світлана Думінська.

«Треба переглянути штатний розгляд, але варто  просто прибрати 7 ставок в головній бібліотеці, навіщо ж нам ламати всю систему, руйнувати налагоджену роботу двох бібліотек?», - зазначила Світлана Думінська.

Доживемо до понеділка?

На захист бібліотек виступила керівник центру допомоги учасникам АТО при ХОДА Наталя Возаловська.

«Зараз одне з найголовніших питань в Україні – психологічна реабілітація учасників АТО і оскільки системної роботи ще немає, саме бібліотеки підставили своє плече. Ці заклади створили групи підтримки та взаємодопомоги для того, щоб працювати із захисниками та їхніми сім’ями. Бібліотеки проводять низку заходів, витягуючи в соціум ветеранів АТО. Окремо хочу сказати про патріотичне виховання дітей та молоді, яке теж взяли на себе ці бібліотеки. Тому прошу підтримати бібліотеки, їх не можна робити філіями. Не все можна виміряти коштами, повірте», - зазначила Наталя Возаловська.

Зрештою, «комунальна» комісія вирішила не реорганізовувати бібліотеки, а дала доручення керівнику Департаменту культури ОДА вже до понеділка надати пропозиції щодо скорочення бібліотечних штатів у трьох комунальних закладах.

Дану інформацію розглядатимуть ще дві комісії облради – з питань бюджету та культури. Від їхніх висновків залежить, чи потрапить питання про реорганізацію бібліотек на сесію Херсонської обласної ради. Крім того, ст. 15 Закону України «Про бібліотечну справу» зобов’язує погоджувати питання реорганізації таких закладів з центральним органом виконавчої влади, тобто, з Міністерством культури.

IMG_5277

IMG_5265

IMG_5263

Фото з сайту ОДА

Новини по темі

Коментарі

Нет ни одного комментария

Залишити коментар

Останні новини

Останні відеорепортажі

Останні фоторепортажі

ТОП Новин тижня

наверх

Підписатися на новини

Підписатися на новини

Запропонувати новину

Запропонувати новину